SEC’den uyarı: Bitcoin vadeli işlemlerine dikkat edin

SEC’den uyarı: Bitcoin vadeli işlemlerine dikkat edin

Paylaş
Uzman Coin: SEC’den uyarı: Bitcoin vadeli işlemlerine dikkat edin

SEC dün yaptığı açıklamayla Bitcoin vadeli işlem odaklı fonlara yatırım yapmanın riskli olduğunu belirten bir bilgilendirme notu paylaştı:

“SEC çalışanları, Bitcoin vadeli işlem piyasalarına girmek isteyen fon sahiplerini, aldıkları muhtemel riskleri ve faydaları iyi tartmaları konusunda uyarıyor”

Bu tarz bir not, yatırımcılara SEC tarafından kısa süre içinde yapılmış bir ikinci uyarı niteliği taşıyor. Kurum, Mayıs ayında da Bitcoin’in volatilitesi sebebiyle, borsada işlem gören bir Bitcoin fonuna yatırım yapmanın güvenli olmayabileceğini belirtmişti.

SEC, bu uyarısını 1940 tarihli yatırımcı yasası kanununa ithafen yapmıştı ancak ABD’de Bitcoin ETF başvurularının çoğu farklı bir kanun altında dosyalanabiliyor ve 1933 Menkul Kıymet kanunu sebebiyle de, başvurular farklı şekilde ele alınabiliyor. SEC, Bitcoin ürünlerinin 1940 yasasına bağlı olduğu konusunda da bir süredir uyarılarda bulunuyordu.

Kurumun bu önemli risk uyarısının ise, ABD’de hem yatırım fonlarının hem de geleneksel bankaların kripto paralara her geçen gün artan bir ilgisinin olduğu dönemde gelmesi de dikkat çekiyor. Hatırlanacağı üzere ülkenin en büyük yatırım bankalarından biri olan Morgan Stanley, Mart ayında müşterilerine Bitcoin fonlarına yatırım yapma imkanı sunmaya başlamıştı.

Yine önemli bir firma olan finans hizmeti şirketlerinden Wells Fargo da, bir kripto para fonu sunacağını açıklamıştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap