SEC’den Tesla’ya Elon Musk’ın tweet’leri nedeniyle bir uyarı daha geldi

SEC’den Tesla’ya Elon Musk’ın tweet’leri nedeniyle bir uyarı daha geldi

Paylaş
Uzman Coin: SEC’den Tesla’ya Elon Musk’ın tweet’leri nedeniyle bir uyarı daha geldi

Özellikle kripto paralar konusunda attığı tweet’lerle ciddi şekilde eleştiri alan Elon Musk’ın Twitter kullanımı hakkında Tesla’ya SEC’den bir uyarı daha geldiği ortaya çıktı ancak konu kripto paralar değil, Tesla’nın çatı güneş sistemi projesi… Wall Street Journal‘ın tarafından elde edilen kayıtlara göre SEC’nin özellikle bu projenin hacmi ve hisse senedi fiyatı konusunda uyarıda bulunduğu belirtildi.

2018’deki dolandırıcılık soruşturmasından sonra kabul etmişti

Hatırlanacağı üzere fiyat manipülasyonu konusunda 2018 yılında da SEC’nin dolandırıcılık davası söz konusuydu ve sonunda Elon Musk’ın tweet’lerinin Tesla şirketi tarafından onaylandıktan sonra paylaşılması yaptırımı kararı alınmıştı. O dönem hem Musk hem de Tesla şirketi, konuyla ilgili tüm iddiaları reddetmişlerdi ama bu yaptırımı da kabul etmişlerdi.

Güneş sistemi tweet’i SEC’nin dikkatini çekti

SEC ve Tesla arasındaki anlaşmadan sonra da, Musk’ın tweet’leri o dönem yine artmaya başladı ve bu durum SEC’nin dikkatini çekti.

Musk 29 Temmuz 2019’da “Üretim hattını hızlıca genişletiyoruz. Bu yıl sonu itibariyle haftada yaklaşık 1000 tane güneş sistemi çatısı üretmeyi umuyoruz” tweet’ini atmıştı. SEC’ye göre ise bu tweet’in Tesla yönetimi ve avukatları tarafından onaylanması gerekiyordu. Çünkü daha önce uygulamaya konan yaptırımda üretim ve sipariş rakamlarından bahsetmenin de bu şarta bağlı olduğu açıklanmıştı. Habere göre 2020 yılının Mayıs ayında SEC, Tesla’ya şirketin Musk’ın Twitter kullanımına dair oluşturulan prosedürleri ve kontrolleri uygulamakta başarısız olduğunu iletti.

“Tesla hisseleri çok yüksek” demişti

Geçen sene 1 Mayıs’ta ise Musk’ın, tepki çeken ve Tesla hisselerinin düşmesine neden olan bir tweet’i daha vardı:

“Şahsi fikrim Tesla hisselerinin çok yüksek olduğu yönünde…”

Bu tweet de SEC’nin dikkatini çekmişti ancak Tesla avukatları bunun sadece şahsi bir fikir beyanı olduğunu belirtmişlerdi. SEC bu tweet’ten sonra da şirkete sert bir uyarı mektubu göndermişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap