SEC, yatırım fonlarında Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri riskine karşı uyardı

SEC, yatırım fonlarında Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri riskine karşı uyardı

Paylaş
Uzman Coin: SEC, yatırım fonlarında Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri riskine karşı uyardı

Yapılan Bitcoin ETF başvurularını kabul edip etmeyeceği merakla beklenen ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, bu konuyla ilgili olmasa bile Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapan fonlarda parası bulunan kişileri risklere karşı uyaran bir açıklama yaptı.

ABD vatandaşlarını, girdikleri risklerin farkında olmaları yönünde uyaran SEC’nın yatırım yönetim bölümü yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Türev ürünler her geçen gün artan şekilde popüler hale gelmişlerdir. Yüksek derecede spekülatif, volatil bir varlık temeline dayanan ayrıca hafif kurallarla regüle edilmiş olan bir piyasada işlemleri yapılan bu ürünler için yatırımcılar risk seviyelerini iyi belirlemeli ve fonlarla ilgili bilgilere iyi derecede vakıf olmalıdırlar. Yatırımcının korunması ve bu tür fonların uyumluluğunun değerlendirilmesi bizim için en büyük önceliktir”

ETF bekleyenlere soğuk duş mu?

Böyle bir uyarının kripto paralara olumlu bakacağı düşünülen ve bir dönem MIT’de kripto paralar ile ilgili ders vermiş olan Gary Gensler’in başkan olmasından sonra gelmesi de dikkat çekti. Gensler geçen hafta da milletvekilleriyle yaptığı toplantıda onlara kripto para evreninin yatırımcıların korunmasıyla çok daha iyi bir seviyeye gelebileceğini söylemişti. SEC’den gelen bu açıklamanın ayrıca, Gensler’in başkan olmasıyla birlikte kısa sürede Bitcoin ETF’lerine onay bekleyen kesime de soğuk duş etkisi yaptığı belirtiliyor.

“ETF’leri barındırıp barındıramayacağını değerlendireceğiz”

Düzenleyici kurum ayrıca açıklamasında Bitcoin vadeli işlemlerine yatırım yapan bu yatırım fonlarının deneyimiyle beraber, Bitcoin vadeli işlem piyasasının ETF’leri barındırıp karşılayamayacağını değerlendireceğini de belirtti.

Kurum konuyla ilgili şu maddeleri sıraladı:

Türev piyasalardaki yatırım ortaklığı fonlarının, Bitcoin vadeli işlemlerine uygun olup olmadığının detaylı şekilde incelenmesiBitcoin türev piyasasının likiditesinin kontrol edilmesiFonların ellerinde tuttukları varlıkların değerlerinin incelenmesi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap