SEC: Coinbase, Bu 13 Altcoinin Menkul Değer Olduğunu Biliyordu!

SEC: Coinbase, Bu 13 Altcoinin Menkul Değer Olduğunu Biliyordu!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: SEC: Coinbase, Bu 13 Altcoinin Menkul Değer Olduğunu Biliyordu!

Yakın tarihli bir gelişmede, ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), Amerikan kripto devi Coinbase’in menkul değerler maddelerini bilerek ihlal etmiş olabileceğini argüman etti. Menkul değerler düzenleyicisi, Coinbase borsasının kripto listelemelerinin federal menkul değerler maddelerinin kapsamına gireceğinin büsbütün farkında olduğunu sav ederek Manhattan Federal Mahkemesi’ne müracaatta bulundu. İşte detaylar…

Coinbase, davayı reddetmişti

Coinbase’in davayı reddetme talebine cevaben SEC, kripto borsası tarafından öne sürülen argümanlara şiddetle karşı çıktı. Regülatör, mahkemeyi Coinbase’in kripto listelerinin yasallığına ait savlarını göz arkası etmeye çağırdı ve borsanın sofistike hukuk danışmanına erişimi olan multi-milyar dolarlık bir kuruluş olarak statüsüne atıfta bulundu. SEC ayrıyeten Coinbase’in birinci halka arz (IPO) onayının temel işinin teyidi olarak hizmet ettiği ve onu gelecekteki yaptırım hareketlerinden koruduğu argümanına da itiraz etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC: Coinbase, Bu 13 Altcoinin Menkul Değer Olduğunu Biliyordu! 1

Coinbase’in kendi mahkeme evraklarının altını çizen SEC, borsanın platformunda listelenen tokenlerin güvenlik durumunu çevreleyen meçhullüğü kabul ettiğine dikkat çekti. Bu kabul, Coinbase’in menkul değerler maddelerinin faaliyetlerine potansiyel uygulanabilirliğini anladığını, lakin kasıtlı olarak ticari büyüme arayışında ilgili riskleri üstlenmeyi seçtiğini ima ediyor.

SEC ayrıyeten Coinbase’in argümanlarının kusurlu olduğunu tez etti. Düzenleyici kurum, Coinbase’in listeleme kararlarını verirken şu anda uygulanamaz olduğunu sav ettiği yasal çerçeveyi benimsediğini vurguladı. Bu faktörler ışığında SEC, mahkemeden Coinbase’in davayı reddetme talebini reddetmesini istedi. Ayrıyeten düzenleyici kurum, kripto borsasından gelecek rastgele bir karar talebine karşı çıkma niyetini de beyan etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: SEC: Coinbase, Bu 13 Altcoinin Menkul Değer Olduğunu Biliyordu! 2

Özellikle 13 altcoin sorun yarattı

SEC daha evvel Coinbase’in web sitesinde, makul bir varlığın listelenip listelenmeyeceğini değerlendirirken bir varlığın menkul değer olarak nitelendirilip nitelendirilmediğini belirlemek için kullanılan bir standart olan Howey testine dayandığını açıkça belirttiğini tez etmişti. SEC açtığı davada SOL, ADA, MATIC, FIL, NEAR, VGX, DASH, SAND, ICP, NEXO, AXS, CHZ ve FLOW dahil olmak üzere dokuz kripto para ünitesinin yatırım mukavelesi olduğunu ve uygun kayıt olmadan Coinbase’de satışa sunulduğunu ileri sürdü.

Dava şu anda her iki tarafın sunduğu argümanları dikkatle kıymetlendirecek olan ABD Bölge Yargıcı Katherine Polk Failla’nın elinde. Önümüzdeki günlerde Coinbase’in davayı reddetme talebine ait bir karar çıkması ve bu yüksek profilli hukuk savaşının gelecekteki gidişatına ait değerli bilgiler sağlaması beklenmekte. Dava süreci ilerledikçe, bu davanın sonucunun genel olarak kripto sanayisi için değerli tesirleri olacaktır. Piyasa iştirakçileri, kripto borsalarını çevreleyen düzenleyici siyasetleri ve bunların menkul değerler maddelerine uygunluğunu şekillendirme potansiyeline sahip olduğu için kararı yakından izleyecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap