SEC Bitcoin Dolandırıcılığı İle İlgili Davanın Yeniden Görülmesini İstiyor

SEC Bitcoin Dolandırıcılığı İle İlgili Davanın Yeniden Görülmesini İstiyor

Paylaş
SEC Bitcoin Dolandırıcılığı İle İlgili Davanın Yeniden Görülmesini İstiyor

Kriptokoin – Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), düzenleyicinin kendisine yönelik parasal ceza taleplerini çözmediği için Bitcoin (BTC) dolandırıcısı Renwick Haddow aleyhindeki bir davayı yeniden açmak için dosya hazırladı.

6 Aralık’ta, kurum New York Güney Bölge Mahkemesi Hakimi Lorna G. Schofield’a Haddow aleyhindeki davayı yeniden açmak isteyen bir dosya sundu. Geçen yıl SEC, Haddow’u Bitcoin yatırımcılarını 37 milyon dolardan fazla dolandırmakla suçladı. Mahkeme onu 2019 yılının Haziran ayında suçlu buldu.

Haddow Aleyhindeki Davalar

Dosyada SEC, mahkemenin 10 Eylül 2019’da Haddow hakkında kısmi bir onay kararı verdiğini ve sonrasında Yargıç Schofield’ın 5 Aralık’ta davayı kapattığını ifade ediyor.

SEC, onay kararının ve davanın kapatılmasının para cezası taleplerini sonuçsuz bıraktığını belirtmekte. SEC, para cezası konusunda bir anlaşmaya varmayı veya mahkemenin davayı yeniden açması durumunda para cezasının verilmesi için harekete geçmesini beklemekte.

Cointelegraph’ın daha önce bildirdiği üzere, Haddow Fas’tan ABD’ye iade edildi ve geçen Nisan ayında Manhattan Bölge Mahkemesine çıkarıldı. Adalet Bakanlığı, Haddow’un Kasım 2014’ten Haziran 2017’ye kadar Bitcoin Mağazası, Bar İşleri ve ilgili planlarda yer alan yatırımcılara “yanlış tahsis edilmiş yatırımcı fonlarını sunduğunu” ve “yanlış ve yanıltıcı sunumlar yaptığını” ileri sürüyor.

Kripto Para İle İlgili Son Suç Şemaları

Kasım ayında, New York Güney Bölge Mahkemesi,  7 milyon $ değerinde Bitcoin satın alımı ile ilgili olarak müşterilere bilerek veya dikkatsizce yanlış beyanlarda bulunmakla suçlanan Jon Barry Thompson aleyhine açılan bir davada ABD hükümeti lehine karar vermişti.

Yine geçen ay haberlere konu olduğu üzere, Hollywood merkezli bir dijital pazarlama şirketinin eski bir yöneticisi olan Dennis Blieden’in dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığı konusunda suçunu kabul ettiği ifade edilmişti. Blieden, işverenini 22 milyon doların üzerinde bir zarara uğratmış ve çalınan fonları kripto para birimi satın almak, şans oyunları oynamak ve kişisel harcamaları karşılamak için kullanmıştı.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap