SEC, Binance.US borsasını incelemeye aldı

SEC, Binance.US borsasını incelemeye aldı

Paylaş
BTC Piyasası: SEC, Binance.US borsasını incelemeye aldı

Investing.com – İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto borsası Binance, ABD’de yine bir incelemeyle karşı karşıya. Daha önce ABD Adalet Bakanlığı ve IRS, kara para aklama ve vergi suçlarıyla ilgili olası ihlaller konusunda borsaya bir inceleme başlatmıştı. Ancak inceleme sonucunda kripto borsasına karşı herhangi bir suçlama yapılmadı. Şimdi ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance’in ABD iştirakinin iki piyasa yapıcı şirket ile ilişkilerini incelemeye başladı.

Dün Wall Street Journal tarafından servis edilen habere göre SEC, küresel kripto borsası Binance’nin Amerika iştiraki Binance.US ile ilgili bir araştırma başlattı. ABD’nin ilgili mevzuatına göre piyasa yapıcısı konumundaki platformların ortak operasyonlarının piyasa manipülasyonuna yol açabileceği riskinden dolayı finansal varlık ticaretinde birbirleriyle bağlantılı olmamaları gerekiyor.

Binance.US’in iki piyasa yapıcı şirketle ilişkisi araştırılıyor

SEC, şimdi Binance.US’in iki ticaret firması Sigma Chain AG ve Merit Peak ile nasıl ilişkili olduğunu belirlemeyi amaçlıyor. WSJ’ye göre, federal düzenleyici, Binance’ten bu iki şirket hakkında bilgi talep etti ve piyasa yapıcılarla iddia edilen bağlarını kullanıcılara nasıl ifşa etmiş olabileceğini araştırdığını bildirdi.

Haberde ayrıca Binance CEO’su ile bu iki şirket arasındaki bağlantının 2019 yılındaki belgeler ve eski Binance yöneticileri tarafından doğrulandığı iddia edildi. Söz konusu iki şirket Sigma Chain AG ve Merit Peak, piyasa yapıcı olarak Binance.US platformunda kripto para ticareti yapıyor ve bu işlemleriyle genellikle fiyat oynaklığını azalttıklarından bahsediliyor.

Binance.US web sitesinde, piyasa yapıcı ortaklıklarıyla ilgili herhangi bir bilgi bulunmuyor. Diğer yandan Binance’in yatırımcı veya kurumsal yapısının ayrıntılarını açıklamak zorunda olmadığını belirterek resmi bir açıklama yapmayı reddettiği söyleniyor. Ancak borsanın düzenleyicilerle bilgi paylaşımına açık olduğundan bahsediliyor.

Kripto paralar konusunda düzenleyici eksiklikleri incelemeye sekte vurabilir mi?

Geçen yıl ABD Adalet Bakanlığı ve IRS, Binance’in operasyonlarıyla ilgili bir soruşturma başlatmıştı. Bloomberg haberinde, soruşturmanın hem platformun müşterilerini hem de çalışanlarını incelemeyi amaçladığından bahsediliyordu. 

Kripto para düzenlemelerindeki eksikliklerden dolayı kripto borsalarını ve bağlı kuruluşlarını uygun bir şekilde araştırmak da bazı engellere takılıyor. Bu inceleme özelinde SEC’in soruşturmaya devam etmek için öncelikle Binance.US platformundaki bazı kripto varlık işlemlerinin kendi yetki alanına girdiğini kanıtlaması gerektiği düşünülüyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap