SEC, 30 Milyonluk ICO Yapan Firmaya Ceza Kesti!

SEC, 30 Milyonluk ICO Yapan Firmaya Ceza Kesti!

Paylaş
SEC, 30 Milyonluk ICO Yapan Firmaya Ceza Kesti!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 30 milyon dolarlık ilk dijital para arzı (ICO) yapan bir firmaya ceza kesti. ABD‘nin finansal regülatörü firmanın yasa dışı yollardan ICO yaptığını ve kendisine danışmadığını bildiriyor.

12 Ocak tarihinde yayınlanan bir basın bildirisine göre şirketin arkasındaki ana isim Boaz Manor, iş ortakları ve CG Blockchain Inc., ile BTC Inc., firmaları federal menkul kıymet yasalarını ihlal etti. Manor’un hem Kanada hem de İsrail vatandaşlığına sahip olduğunu belirten SEC, kendisinin menkul kıymet yasalarının ihlaline ek olarak dolandırıcılığa imza attığını da vurguladı.

Manor ve iş ortaklarının blockchain tabanlı bir risk fonu kurmak istediği ve bütün işlemlerin ağ üzerinde kaydetmeyi vaat ettiği biliniyor. Manor buna ek olarak “profesyonel kripto para yatırımcıları” için üst düzey araçlara sahip bir alım satım tecrübesi sunmayı vaat ettiği de biliniyor. ABD’nin finansal regülatörü ise 2017 yılının Ağustos ayı ve 2018 yılının Eylül ayı arasındaki dönemde gelen şikayetleri incelemeye alıp, bunun dolandırıcılık olduğunu tespit etti.

İsrail Merkezli Bir Dolandırıcılık

Manor’un kendisini New Jersey merkezli ortağı Edith Pardo’nun bir çalışanı “Shaun MacDonald” olarak tanıttığı kayıtlara geçmiş durumda. Pardo’nun da İsrail vatandaşı olması dolandırıcılık ihtimalini daha da bir güçlendiriyor. Manor ve arkadaşları o tarihlerde 20 risk sermayesinin ve fonunun kendi teknolojilerini test ettiğini, ellerindeki prototipi ise sadece seçtikleri fonlara gönderdiklerini beyan etmişlerdi.

SEC bunun yanı sıra geçtiğimiz günlerde de yatırımcıları IEO’lara karşı uyarmıştı.

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap