Savaş Kızışıyor! Meta, Elon Musk’ın Dava Tehdidine Cevap Verdi

Savaş Kızışıyor! Meta, Elon Musk’ın Dava Tehdidine Cevap Verdi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Savaş Kızışıyor! Meta, Elon Musk’ın Dava Tehdidine Cevap Verdi

Sosyal medyada savaş mı başlıyor? Elon Musk’ın dava tehdidine yönelik olarak Meta’dan yanıt geldi. Sizin de bildiğiniz üzere Meta Facebook’un da dahil olduğu şirketin genel ismi. Son vakitlerde Twitter Katili olarak algılanan Threads’ın ardında da Meta var. Pekala Meta dava tehdidine nasıl yanıt evrdi? Detaylara bakalım.

Meta’ya Elon Musk tehdidi

Meta, Elon Musk‘ın yeni platformları Threads’e yönelik dava tehdidine bir cevap verdi. Buna nazaran, uygulamanın hiçbir çalışanının Twitter ile eski bir bağı olmadığını belirtti. Meta’nın metin tabanlı platformu Threads, Instagram ile işbirliği içinde piyasada yerini aldı. Bu atılımın sonrasında, on milyonlarca kayıtla süratle büyük bir popülerlik kazandı. Şimdiye kadarki en süratli indirilen uygulama ve Twitter’a en tanınan alternatif haline geldi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Savaş Kızışıyor! Meta, Elon Musk’ın Dava Tehdidine Cevap Verdi 1

Ancak Threads’in piyasaya sürülmesinden yalnızca saatler sonra Twitter’ın avukatı Alex Spiro, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e bir mektup gönderdi. Buna nazaran şirketin eski Twitter çalışanlarını işe alarak Twitter’ın platformunu yasadışı bir formda kopyaladığını sav etti. Mektupta, Meta’nın “Twitter’ın ticari sırlarını ve öbür fikri mülkiyet haklarını sistematik, kasıtlı ve yasadışı bir halde berbata kullandığı” sav edildi.

Mektubun detaylarında neler var?

Spiro’nun mektubu Meta’dan Twitter’ın ticari sırlarını ya da kapalı bilgilerini kullanmayı derhal durdurmasını talep ediyor. Ayrıyeten potansiyel yasal süreç konusunda ikazda bulunuyordu. Twitter’ın fikri mülkiyet haklarını müdafaa niyetini vurgulayan Spiro, hukuksal yollara başvurma ve ihtiyati önlem alma olasılığından da bahsediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Savaş Kızışıyor! Meta, Elon Musk’ın Dava Tehdidine Cevap Verdi 2

Spiro’ya nazaran Meta, Twitter’ın ticari sırlarına ve kapalı bilgilerine erişimi olduğu argüman edilen çok sayıda eski Twitter çalışanını işe aldı. Threads uygulamasının, Meta’nın rakip platformunun geliştirilmesini hızlandırmak için Twitter’ın fikri mülkiyetinden yararlanma niyetiyle geliştirildiğini savundu. Spiro, bu hareketin hem eyalet hem de federal kanunların yanı sıra çalışanların Twitter’a karşı devam eden yükümlülüklerini de ihlal ettiğini argüman etti.

Meta’dan cevap gecikmesi

Bu argümanlara Meta’nın irtibat yöneticisi Andy Stone cevap verdi. Threads mühendislik grubunda eski Twitter çalışanlarının bulunmadığını belirterek tezleri ele aldı. Threads platformunda “Açık olmak gerekirse: Threads mühendislik grubundaki hiç kimse eski bir Twitter çalışanı değildir. Bu türlü bir şey kelam konusu değildir.” biçiminde bir açıklama yaptı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Savaş Kızışıyor! Meta, Elon Musk’ın Dava Tehdidine Cevap Verdi 3

Elon Musk, Twitter’ın Threads’a karşı yasal süreç başlatma tehdidini duyduktan sonra açıklama yaptı. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda, “Rekabet yeterlidir, hile değildir.” halinde bir cevabın olduğunu görüyoruz. Durum ortaya çıktıkça, Threads ve Twitter’ın bu uyuşmazlığı nasıl çözecekleri net bir formda ortaya çıkacak. Her iki şirket de toplumsal medya dünyasının önde gelen oyuncuları. Buna nazaran bu uyuşmazlığın sonucu dal için değerli sonuçlar doğuracak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap