Satoshi Nakamoto Kimdir? Kim Değildir?

Satoshi Nakamoto Kimdir? Kim Değildir?

Paylaş
Satoshi Nakamoto Kimdir? Kim Değildir?

Satoshi Nakamoto kimdir ya da kimler olduğu konusu pek çok spekülasyona konu edildi. Örneğin 2012 senesinde P2P Foundation isimli bir sitede Nakamoto kendisini Japonya’da yaşamakta olan 37 yaşında bir erkek olarak tanıtmış ancak hem İngilizce’yi çok mükemmel kullanıyor olması hem de bizzat kimliğini açıklamaması iddianın ciddiyetini ortadan kaldırdı. 2016 senesinde ise Avusturya’lı bir girişimci olan Craig Wright Nakamoto’nun kendisi olduğunun düşünülmesine neden olan bazı benzerlikler nedeniyle Nakamoto olduğunu kabul etmiş ancak sonrasında özür dileyerek Nakamoto olmadığını itiraf etmişti. Bu örnekler haricinde bazı kişilerin de Nakamoto olabileceği iddia edilse de ilgili kişiler bu iddiaları reddetti. Konuyla ilgili bir diğer spekülasyon ise Satoshi Nakamoto isminin Samsung, Toshiba, Nakamushi ve Motorola firmalarının kısaltması olarak oluşturulduğu şeklinde. Nakamoto ise 2010 yılında kendisiyle ilgili herhangi bir bilgi vermeden projeden ayrıldığını duyurdu. Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliğinin ne olduğu belirli çevrelerde hala merak konusu olmasına rağmen teknik açıdan büyük bir önem arz etmiyor. Zira Nakamoto’nun başlattığı proje internet üzerinde işletilen ve açık kaynak kodlu olarak yayımlanan bir projeydi. Yani isteyen herkes bu yazılımı alıp kullanabilir ve geliştirebilir.

Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği, 2008’den bu yana birçok kripto tutkununun aklını karıştırmış durumda. NSA tarafından üzeri örtülmüş olmasına rağmen, Satoshi’nin gerçek ismini bilen Ulusal Güvenlik Ajansı dışında çok az insan var.

Satoshi Nakamoto Hakkında Derlenen Olası Şüpheli Listesi

1) Dorian Prentice Satoshi Nakamoto

2014 yılında Amerikada yerel bir gazetede çıkan habere göre Bitcoin’in yaratıcısı olarak, 64 yaşındaki Japon bir Amerikalı olan ve model trenlere olan düşkünlüğüyle bilinen Dorian Prentice Satoshi Nakamoto ismine dikkat çekildi. Dorian Nakamoto hikâyeyi ilk başta desteklerken daha sonra bitcoin’in kurucusu olduğunu reddetti. 

2) Elon Musk

Hala söylentiler devam etse de SpaceX’in arkasındaki teknoloji girişimcisi Elon Musk, eski bir SpaceX stajyerinin yazı stilini karşılaştırdıktan sonra uzun süredir devam eden söylentileri reddetti. Sonuçlar, Musk’ın doğruyu söylediğini gösteriyor. Ancak Elon Musk taraftarlarının bir çoğu bu cevaplardan tatmin olmuş değil. 

3) Bir Rus veya Çinli ajan

Özellikle Obama yönetimi, Satoshi’nin Rusya ya da Çin’in bir ajanı olduğu konusunda endişeliydi. Olası bir durumda Bitcoinin bir silah olarak kullanılabileceğinden şüpheleniyorlardı. Ancak kaynağın bulunamaması Amerikan yönetiminin uzun süre bu endişelerle mücadele etmesine neden olacak gibi.

4) Craig Steven Wright

2015’te Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Avustralyalı Craig Wright, sahte kanıtlar sunmasının ardından göz önünden çekildi ve daha sonra iddialarını desteklemek için yeni kanıtlar da sunamadı. İddiaları başlangıçta şüpheyle karşılandı ve vaat edilen kanıtlarla takip edilmemesi, Bitcoinin yaratıcısı olmasa da birçok insanın Craig Wright’ı merak etmesine neden oldu. Ancak Craig Steven Wright daha sonra iddaları reddetti. Bugünlerde bazı yayınlarda konu tekrar gündeme gelmiş ve Wright’ın gerçek Nakamoto olduğu söylentileri tekrar dile getirildi.

5) Nick Szabo

Bugüne kadar, gizemli Bitcoin yaratıcısı olduğundan şüphelenilen birkaç potansiyel birey var. İlk önerilerden biri, ilk kripto para birimine öncülük ettiği düşünülen “bit gold” üzerine bir gazete yayınlayan ademi merkeziyetçi bir para tutkunu olan Nick Szabo idi. Tersine bir metin analizini yürüten internet araştırmacısı Skye Gray, Szabo’nun yazı stilini orijinal White Paper’a bağlayan düzinelerce benzersiz kelime buldu. Ancak Szabo, Bitcoin’in yaratıcısı olduğunu defalarca reddetmiştir.

6) Hal Finney

Hal Finney, gizemli Satoshi Nakamoto olmak için başka bir potansiyel adaydı. Finney bir bitcoin kriptografik öncüydü ve Nakamoto’dan sonra yazılımı kullanmak, hata raporları yapmak ve iyileştirmeler önermek için ikinci kişiydi.

Dahası, bir röportajda Bitcoin’i alan ilk kişi olduğunu söylemişti Finney’in Bitcoin yaratılışına karıştığı yönündeki spekülasyonlara ilaveten, daha önce bahsi geçen Nick Szabo ile olan yazışmaları ve Dorian Prentice Satoshi Nakamoto 10’dan sadece bir blok ötede yaşamasıydı. 28 Ağustos 2014’teki ölümü sırasında, kesin deliller Hal Finney’in orijinal Satoshi Nakamoto olduğunu işaret ediyordu.

Öncelikle, kesin olarak bilinen şeyleri detaylandıralım. Nakamoto, Bitcoin kodunu ilk yazdığında 2007 yılıydı. 2008 yılının Kasım ayında, Bitcoin protokolünün temelini oluşturan şimdiki ünlü Beyaz Kitabını yayınladı..

3 Ocak 2009 tarihinde, kripto para biriminin yaratıldığına işaret eden ilk Bitcoin bloğu oluşturuldu.

Satoshi, Bitcoin topluluğuna yoğun olarak katıldı ve altta yatan bitcoin protokolünü değiştirmek için toplulukla işbirliği yaptı. İki yıl boyunca, Nakamoto kontrolü  Gavin Andresen’e teslim etti ve 2010 yılının Aralık ayında Bitcoin projesine dahil oldu. Daha sonra, 2011 yılında Nakamoto son bir mesaj yayınlayarak Bitcoinin Andresen’le güvende olduğunu ve projeden ayrıldığını duyurdu. 

Nakamoto’nun kimliğinin ardındaki gizem, yalnızca Bitcoin topluluğu potansiyel olarak kimin olabileceğini hevesle belirlediğinden büyüdü. Satoshi Nakamoto 5 Nisan 19753 doğumlu Japon olduğunu iddia ediyor. Nakamoto’un erkek mi dişi mi olduğu yoksa Nakamoto’nun tek bir kişi mi yoksa bir grup birey mi olduğu bilinmiyor.

Satoshi Nakamoto İngiliz Mi?

Nakamoto’nun kimliği bilinmemekle birlikte, bu durum, meraklıları arka planını araştırmaktan ve sonuç çıkarmaktan alıkoymadı. Nakamoto’nun yayınlarında mükemmel İngilizce kullanımı ve “Beyaz Kitap”ı yayınlaması, Japon kökenli olduğu konusunda şüphelere neden oldu. Üstelik, İngiliz İngilizcesini zaman zaman kod ve yorumlarda kullanması, onun ana İngiliz kökenli birisi olduğuna dair spekülasyonları tetikledi.

Satoshi Nakamoto Kimliği Neden Değerli

Bilginin yaygın olduğu bir çağda, Satoshi Nakamoto kimliğini tam bir sır olarak sürdürmeyi başardı. Öyleyse Nakamoto’nun kimliğini neden bu kadar önemli? Nakamoto gerçekten tek bir bireyse, o zaman dünyadaki Bitcoin arzının yaklaşık% 5’ine sahip olur ve onu 12 Aralık 2014 itibariyle dünyanın en zengin 52 kişisinden biri yapar.

Bu zenginliğin etkileri, gerçek dünya uygulamalarının bile ötesinde büyüktür. Eğer Satoshi Nakamoto, sahip olduğu rivayet edilen 980.000 Bitcoini satmaya razı olsaydı, Bitcoin’in fiyatı potansiyel olarak halihazırda olduğundan daha uçuk olabilirdi.

Ayrıca, Bitcoin’in geleceği ile ilgili de önemli tartışmalar vardır. Özellikle Bitcoin ağındaki işlem hacmindeki artışla nasıl başa çıkılacağı sorunuyla ilgili olarak, Bitcoin’in etrafındaki artan ağrılardan dolayı ısınan tartışmalar ortaya çıkmıştır. Blok sayısı arttıkça, Bitcoin ağı aşırı yüklenme riskini taşır. Tartışmanın bir tarafı, sistemin işlemlerin daha hızlı işlemesi için blok büyüklüğünü artırarak Bitcoin düğümünü temelde değiştirmek istemektedir. Tartışmanın diğer tarafı bunu, bunun daha fazla merkezileşmeye yol açacağını savunarak, Bitcoin’in arkasındaki orijinal kavramın bir ihaneti olarak görüyor. Bitcoin’in gerçek yaratıcısını tanımlamak, daha kesin bir belirsizlik yaratabilir. Nihayetinde, Bitcoin’in yaratıcısını tanımlamak, boşa bir çaba olabilir. 2011 baharından bu yana tam sessizliği, onlardan bir daha asla haber alamayacağımız anlamına gelmez. Bununla birlikte, yaklaşık on yıl önce yaratılan açık kaynak kodlu sanal para birimi olan Bitcoin bu gizeme rağmen yükselen trendle devam edecektir. Bitcoin topluluğu, daha iyi ya da en kötüsü olan Satoshi Nakamoto’yla bir arada anılmaya devam edilecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Yorum Yap