Sabitkoinler Gümbür Gümbür Geliyor

Sabitkoinler Gümbür Gümbür Geliyor

Paylaş
Sabitkoinler Gümbür Gümbür Geliyor

Sabitkoin (stablecoin) piyasası geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde kayda değer bir büyüme sergiledi. Bu süreç içerisinde hem sabitkoin kullanan kişilerin sayısı arttı hem de ortaya yeni sabitkoinler çıktı. Bundan birkaç yıl öncesine kadar sadece USDT’nin adını bilirken artık USDC, BUSD, TUSD gibi çeşitli sabitkoinler görüyoruz.

Piyasa Değeri Artıyor

Sabitkoin piyasasının ne kadar büyüdüğünü toplam piyasa değerine bakarak anlayabiliyoruz. Coin Metrics’in derlediği verilere göre sabitkoinlerin toplam piyasa değerleri 8 milyar doları aştı.

Sabitkoinlerin toplam piyasa değeri, Kaynak: Twitter

Yukarıdaki tabloda da görülebileceği üzere sabitkoin piyasası son birkaç ay içerisinde hızla büyüyerek 8 milyar dolarlık bir piyasa haline geldi. Bu piyasanın liderinin bariz bir şekilde USDT olduğunu görebiliyoruz. Sabitkoinlerin toplam piyasa değerleri 8 milyar doları aşmışken bu sayının 6 milyar dolarlık kısmı USDT’den geliyor.

USDT’yi kendi içinde değerlendirdiğimizde özellikle Ethereum ağındaki USDT’lerin yaygın bir şekilde kullanıldıklarını görebiliyoruz. Yakın tarihli verilere göre Ethereum tabanlı USDT’lerin kullanımı son birkaç ayda hızla arttı ki USDT’nin piyasa değerinin artmasını sağlayan şeylerden biri de aslında Ethereum’du.

İçinde 1 dolardan fazla sabitkoin barındıran adreslerin dağılımı. Ethereum tabanlı USDT adreslerindeki artış gözden kaçmıyor.

Büyümeye Devam Edebilir

Sabitkoin piyasasının toplam değerinin 8 milyar doları aşmış olması başlı başına etkileyici bir bilgi olmayabilir. Fakat zaten asıl etkileyici olan şey piyasanın sadece birkaç ay içerisinde bu kadar büyümüş olması.

Sabitkoin piyasasının toplam değerinin 2019’un ortalarında 4-5 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirtmek gerek. Ki o tarihe kadar da bu sayıda pek büyük bir değişim görülmemişti. Fakat 2019’un sonlarında, hatta 2020’nin başlarında büyük bir değişim görmeye başladık.

Piyasanın ne kadar hızlı büyüdüğünü anlatabilmek için USDT’yi kullanabiliriz. USDT’nin toplam piyasa değeri Aralık 2019’da 2.30 milyar dolar düzeyindeydi. Bu sayı sadece birkaç haftanın ardından 5 milyar doları aştı. Sabitkoin piyasasının zaman içerisinde nasıl değiştiğini buradan görebilirsiniz:

Eğer sabitkoin piyasasındaki bu ivme devam ederse piyasanın önümüzdeki haftalarda büyümeye devam ettiğini görebiliriz. Özellikle USDT’nin (Ethereum tabanlı USDT’ler de dahil) piyasa değeri 2 milyar dolar daha artarsa XRP’yi geçmiş olacak.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap