Saatler İçinde 10 Milyon! Threads Twitter’ı Yok Eder mi?

Saatler İçinde 10 Milyon! Threads Twitter’ı Yok Eder mi?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Saatler İçinde 10 Milyon! Threads Twitter’ı Yok Eder mi?

Threads fırtınası başladı. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi Meta, Twitter ile rekabet etmek üzere tasarlanan yeni toplumsal ağı Threads’i tanıttı. Merakla beklenen bu lansman, aylar süren geliştirme sürecinin akabinde gerçekleşti. Kullanıcılara içerik paylaşımı için alternatif bir platform sunmayı amaçlıyor. Bu yazıda Threads’in özelliklerini, birinci muvaffakiyetini ve karşılaşabileceği potansiyel zorlukları inceleyeceğiz. Ayrıyeten Threads’ın Twitter katili olup olmayacağına bakacağız.

Instagram tabanlı giriş ve Twitter gibisi arayüz

Meta, Threads’in Instagram’ı bir giriş yolu olarak kullanacağını ve kullanıcı tecrübesini kolaylaştıracağını duyurdu. Uygulamanın arayüzü Twitter ile benzerlik taşıyor. Öbür taraftan kullanıcıların platform içinde rahatça gezinmesine imkan tanıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Saatler İçinde 10 Milyon! Threads Twitter’ı Yok Eder mi? 1

Twitter ile karşılaştırıldığında, Threads genişletilmiş paylaşım özellikleri sunuyor. Kullanıcılar artık 500 karakter hududuyla 5 dakikaya kadar link, fotoğraf ve görüntü paylaşabiliyor. Bununla birlikte, şu anda Twitter’da bulunan hashtag ve direkt ileti (DM) özelliklerinden mahrum. Lakin sanayi analistleri bunların gelecekteki güncellemelere dahil edilmesini bekliyorlar.

Threads Twitter’a rakip olarak indirme rekorları kırıyor

Threads, Elon Musk’ın tesiri de dahil olmak üzere Twitter tarafından uygulanan son değişikliklerden mutlu olmayan kullanıcıları çekmeyi amaçlıyor. Açılışından sonraki birinci birkaç saat içinde Threads 2 milyondan fazla üye topladı. Ayrıyeten 7 saat içinde kullanıcı sayısı 10 milyona ulaştı. Bilhassa, çeşitli medya kuruluşlarından tesirli bireyler ve önde gelen markalar Threads hesapları oluşturarak platformu tanıttılar. Ayrıyeten temaslarını da paylaştılar.

Ulaş Utku Bozdoğan: Saatler İçinde 10 Milyon! Threads Twitter’ı Yok Eder mi? 2

Threads, 6 Temmuz’da yayınlandı. Hem Google Play hem de App Store’daki listelerde süratle yükselerek kayda kıymet indirme sayılarına ulaştı. 100’den fazla ülkede (AB ülkeleri hariç) kullanılabilen uygulama, ilgili mağazalardan kolaylıkla indirilebiliyor.

Bloomberg, Threads’in birinci 10 saat içinde 7 milyon üyeyi aştığını bildirerek, yarattığı değerli ilginin altını çiziyor. Lakin platformun gelecekteki başarısı ve uzun ömürlülüğü, Clubhouse’un karşılaştığına benzeri sorularla karşı karşıya olduğu için belirsizliğini koruyor.

Threads uygulaması potansiyel bir ‘Twitter Katili’ olarak ortaya çıkıyor

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, birinci gününde etkileyici bir kullanıcı akınına uğrayan Threads’in lansmanıyla değerli bir fırsattan yararlandı. Elon Musk’ın kullanıcı faaliyetlerine getirdiği son kısıtlamalar topluluk ortasında hayal kırıklığına yol açtı. Buna nazaran bu gelişmeler Threads üzere bir platform için fırsat yarattı. Twitter, doğrulanmamış kullanıcılara sınırlamalar getirerek alternatif arayışına yol açtı. Threads’in gelişi, pazarda potansiyel bir ‘Twitter Katili’nin ortaya çıkışına işaret edebilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Saatler İçinde 10 Milyon! Threads Twitter’ı Yok Eder mi? 3

Meta, Threads’in benimsenmesini sağlamak için Instagram’ın geniş hesap ağından yararlanmayı hedefliyor. Lakin, saklılık ve kullanıcı datalarının korunmasına ait tasalar devam ediyor. Facebook ve Instagram, şahsî bilgileri ele alış biçimleri nedeniyle dünya çapında suçlamalar ve incelemelerle karşı karşıya kaldı. Threads’e kaydolan kullanıcılar başlangıçta hesaplarının sansürlendiğini bildirerek içerik kontrolü konusunda soru işaretleri yarattı. Ayrıyeten, Apple App Store’daki Threads Uygulaması Saklılık açıklamasında açıklandığı üzere birtakım durumlar var. Uygulama sıhhat ve fitness bilgileri, finansal detaylar, kişi listeleri, tarama geçmişi, satın alımlar, pozisyon bilgileri ve hassas bilgiler dahil olmak üzere çeşitli ferdî bilgi ölçümlerini toplamaktadır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Saatler İçinde 10 Milyon! Threads Twitter’ı Yok Eder mi? 4

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda Meta’nın yeni toplumsal ağı Threads’in kullanıma sunulması kıymetli. Twitter’a alternatif arayan kullanıcılar ortasında heyecan yarattı. Kullanıcı dostu arayüzü, genişletilmiş içerik paylaşım seçenekleri ve süratli benimsenme oranı ile Threads, yerleşik mikroblog devine karşı cazip bir rakip sunuyor. Bununla birlikte, saklılık tasaları ve data müdafaa zorlukları üzere problemler var. Bu problemler, Meta’nın pazarda uzun vadeli başarıyı sürdürmek için ele alması gereken kritik bahisler olmaya devam ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap