Rusya’nın Ulusal Elektrik Şebekesi, Bireysel Ödemeler İçin Blockchain’i Test Ediyor

Rusya’nın Ulusal Elektrik Şebekesi, Bireysel Ödemeler İçin Blockchain’i Test Ediyor

Paylaş
Rusya’nın Ulusal Elektrik Şebekesi, Bireysel Ödemeler İçin Blockchain’i Test Ediyor

Rusya’nın ulusal enerji şebekesi operatörü Roseetti, bireysel elektrik ödemelerinde Blockchain teknolojisini kullanmak için testlere başladı.

Rosetti tarafından tasarlanan ve Rus Blockchain girişimi Waves tarafından geliştirilen bu sistem; enerji üreticileri, tedarikçiler ve müşteriler arasındaki ödemeleri daha da şeffaf yapmayı amaçlıyor.

Enerji Sektörü Borçlarla Boğuşuyor

Waves, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada bu projenin ortaya çıkmasındaki esas amacın; inefektiflik sorununu çözmek olduğunu belirtti.

Buna ek olarak sistemin şu anda borç batağında olduğu ve bunun çözülmesi için de Blockchain odaklı bir sistemin efektif olabileceği ifade edildi.

Rusya hükümetinden elde edilen bilgilere göre, elektrik ve enerji ile ilgilenen kurumların 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle toplam borcunun yaklaşık 15.7 milyar dolar olduğu ortaya çıktı.

Birçok müşterinin ödeme yapmadığı, ya da bazı ödeme yapan müşterilerin de ödemelerinin üretici firmaya ulaşmadığı belirtilirken, bu sebeple de bu tarz bir hamlenin gerekli olduğuna vurgu yapıldı.

Testler Yapıldı

Konuyla ilgili olarak yapılan testler, ilk olarak Kaliningrad ve Sverdlovsk bölgesinde gerçekleşti ve bu testlerde 400 hane yer aldı.

Blockchain odaklı sistemin banka noktasında görev yapacak olan firmanın ise, ülkenin en büyük özel bankası olan Alfa Bank olacağı belirtildi.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap