Rusya’da Mahkeme Emri Sunmaları Halinde Telegram Yasağı Kaldırılabilir

Rusya’da Mahkeme Emri Sunmaları Halinde Telegram Yasağı Kaldırılabilir

Paylaş
Rusya’da Mahkeme Emri Sunmaları Halinde Telegram Yasağı Kaldırılabilir

Rusya’nın telekomünikasyon gözlemcisi, şirket, kripto anahtarlarını federal yasa uygulamalarıyla paylaşması gereken bir mahkeme emri sunması durumunda, mesajlaşma servisi Telegram yasağını tersine çevirmeyi düşüneceğini söyledi.

Rusya merkezli haber kuruluşu RT, Telegram’ın şirket mahkeme kararına uymayı reddettikten sonra Telegram’a yerel erişimi engellemeye başlayan Roscomnadzor’un (RKN), Telegram’ın kripto anahtarlarını Federal Güvenlik Servisi (FSB)’ne sunmasının yasaklanacağını söyledi. FSB, terörle mücadelede mesajların şifresini çözme yeteneğine ihtiyacı olduğunu iddia ediyor.

Bu yasak, Telegram’ın iki özel fonlama rotası üzerinden gerçekleştirilen 1,7 milyar dolarlık ilk ​​para teklifinin (ICO) hemen ardından geldi. Şirket, FSB’ye yanaşan ve bu ayın başında teslim edilen bir kararda emri onaylayan Rus Yüksek Mahkemesine yönelik yasağı temyize götürdü.

Yine de Telegram, Yüksek Mahkeme kararı veya RKN’nin teklifine cevap olarak tutumunu güncelleyeceğine dair herhangi bir işaret vermedi. Telegram’ın avukatı Pavel Chikov, RT raporuna göre Durov kod programına verdiği röportajda konuyla ilgili şunları söyledi.

“Telegram, yetkililerin terörle mücadele hakkı ve hatta bir yükümlülüğü olduğunu asla reddetmedi. Tam tersine, bunu yapmanın tek medeni yolunu(bir açıklama karşılığında mahkeme emrini) önerdik. Açığa çıkan şey iletilerin içeriği değil, yalnızca IP adresleri ve telefon numaraları. Denge, ulusal güvenlik ve gizlilik arasında olmalıdır.”

Yasağa yanıt veren Telegram kurucusu Pavel Durov, kullanıcılara devlet yasağını atlamayı mümkün kılan vekil ve VPN hizmetleri sağlayan bireylere ve kuruluşlara Bitcoin hibeleri vermiş olduğu bir “Dijital Direnç” inisiyatifi yarattı.

Ayrıca İran da, token satışların ardından şirketin yeni kripto para biriminin “İran’ın ulusal parasını zayıflatmak” için kullanılabileceği ve ülkeden para çektiğini belirten en üst düzey bir resmi uyarıyla Telegram’a gelir üzerinden vergilendirdi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap