Rusya Suç Faaliyetleriyle Bağlantılı Bitcoin ve Kripto Paralara El Koymayı Planlıyor

Rusya Suç Faaliyetleriyle Bağlantılı Bitcoin ve Kripto Paralara El Koymayı Planlıyor

Paylaş
Rusya Suç Faaliyetleriyle Bağlantılı Bitcoin ve Kripto Paralara El Koymayı Planlıyor

Kriptokoin – Kripto para dünyasını sarsacak bir haber geldi bugün. Rus hükümeti kripto para birimi endüstrisi için yönetmeliklerin uygulanmasını durdurdu. Bununla birlikte, ülkedeki kripto odaklı korsan faaliyetlerin artmasının ardından, otoritelerin nihayet adım atması gerektiğini görüyorlar.

Bugünün erken saatlerinde, yerel işletme haberleri medyası RBC, birkaç devlet kurumunun, suçla bağlantılı dijital varlıkları ele geçirmek için prosedürler geliştirmek ve uygulamakla görevlendirildiğini bildirdi.

Haberde belirtildiği üzere, Rus hükümeti kripto varlıkları ele geçirmek için yasal bir yol geliştirmeye çalışıyor ve İçişleri Bakanlığı, Cumhuriyet Başsavcısı, Adalet Bakanlığı gibi kurumları göreve çağırıyor. Rusya Yüksek Mahkemesi’nin katılımıyla, bu kuruluşların hepsinin 31 Aralık 2021’e kadar bu varlıkları ele geçirme mekanizması geliştirmesi bekleniyor.

Kripto para suçları

RBC, çoğunun dijital para birimlerinin uygulanabilirliği konusunda şüpheci olmasına neden olan ve vatandaşlar arasında bir miktar paniğe neden olan artan kripto destekli suçlar nedeniyle hükümetin bu adımı atmaya zorlandığını iddia ediyor.

St Petersburg’daki polisin, 50 BTC’lik taleplerin karşılanmaması durumunda, ülke genelinde birkaç tren istasyonunu havaya uçurmakla tehdit eden isimsiz bir mektup aldığı söylendi. Bunun bir saçmalık olma olasılığı olsa da, polis demiryollarını düzenli olarak kontrol edip denetlediğinden beri çok uyanık durumda.

Geçen ay, batıdaki Sarov kasabasında bir nükleer savaş başlığı tesisinde çalışan bir işçi olan Denis Baykov, tesisin süper bilgisayarını kullanarak Bitcoin madencilik faaliyeti yapmaya çalışırken iki suç ortağı bulunduktan sonra 7 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Tesis bir devlet sırrı olarak tescil edildi ve bireyler bilgisayarı İnternete bağlayarak güvenliğini tehlikeye atmakla suçlandılar.

Bütün bu suç olayları göz önüne alındığında, Kremlin suçların yayılmasını kolayca düzenleyebilmeyi ve kontrol edebilmeyi umuyor. Bununla birlikte, RBC’nin bildirdiği üzere, bunu yapmanın da bazı teknik zorlukları var.

El Koyma Kolay Olmayacak

İş dünyası ve topluluk platformu DailyRich’in ortak sahibi ve genel müdürü Konstantin Golikov, haber bültenine konuşarak bu el koymaların işe yaraması için Rus hukuk sisteminin kripto varlıklarını emtia veya paraya eşdeğer olarak tanıması gerektiğini söyledi. Golikov, “Eğer kolluk kuvvetleri kripto para biriminin kaybedilmesini tartışmaya başlarsa, aslında Rusya topraklarında kripto para birimini yasallaştırmak için bir mekanizma başlatıyorlar demektir. Ancak bence, Rusya Merkez Bankası buna ciddi bir şekilde direnecek” diyor.

O zaman, ellerin varlıkların kendisinde kalması sorunu ortaya çıkıyor. Kripto para birimleri genellikle cüzdanlarda tutuluyor. Özel anahtarlar olmadan, devlet kurumları teorik olarak onları ele geçiremiyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap