Rusya Merkez Bankası, Sberbank’a dijital varlık ihraç etme ve takas lisansı verdi

Rusya Merkez Bankası, Sberbank’a dijital varlık ihraç etme ve takas lisansı verdi

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Rusya Merkez Bankası, Sberbank’a dijital varlık ihraç etme ve takas lisansı verdi

Investing.com – Rusya Merkez Bankası Perşembe günü, ülkenin en büyük bankası Sberbank‘a dijital finansal varlıkları ihraç ve takas lisansı verildiğini duyurdu. Avrupa’da da şubeleri bulunan Sberbank’a verilen lisans Batı ülkelerinin yaptırımlarının etkisini azaltmaya çalışan banka için yeni bir fırsat kapısı olarak görülüyor.

Reuters haberine göre Rusya merkezli Blockchain platformu Atomyze Russia, Şubat ayı başlarında, merkez bankasının uzun süredir kripto para birimlerine karşı şüphelerini dile getirerek ticaret ve madenciliğin tamamen yasaklanmasını savunurken dijital varlıkların yasal olarak takası için onay alan ilk firma oldu.

Kendi kripto para birimini piyasaya sürmek için çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Sberbank, finansal ekosistem Lighthouse ile birlikte merkez bankası tarafından onay aldı ve iki şirkete dijital varlık ihraç etme ve platformlarında takas etme izni verildi.

Sberbank, dijital işlemlerin güvenliğini garanti eden ve şirketlerin kendi dijital varlıklarını çıkarmasına, Sberbank sistemi içinde ihraç edilen kripto varlıkları satın almasına ve diğer işlemleri yapmasına olanak tanıyan Blockchain teknolojisini kullanacağını söyledi.

Sberbank CEO’su German Gref, 2020’nin sonlarında bankanın Sbercoin adlı kendi kripto para birimini geliştirmek için JP Morgan ile birlikte çalıştığını, ancak henüz piyasaya sürülmediğini dile getirmişti.

Ukrayna krizi ortaya çıkmadan önce Reuters’a konuşan bir kaynak, Sberbank’ın Şubat ayında Sbercoin’i piyasaya sürmeye hazırlandığını söylemişti.

Batı ülkelerinin şimdiye kadar benzeri görülmemiş yaptırımları, Ukrayna’daki olaylar nedeniyle Rusya’nın finans sisteminin derinden etkiliyor ve hedeflenen şirketler arasında Sberbank da bulunuyor. Yaptırımların ve krizin Sbercoin’in çıkışını veya Sberbank’ın JPMorgan ile ortaklığını nasıl etkileyeceği henüz net değil. Sberbank ise Sbercoin hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Şimdiye kadar kripto para birimlerinin Rusya’nın finansal istikrarını, vatandaşların refahını ve para politikası egemenliğini tehdit edebileceğinden endişe duyan Rusya Merkez Bankası, Rusya’daki kripto endüstrisini düzenlemeyi tercih eden maliye bakanlığıyla fikir çatışması içindeydi. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap