Rusya Merkez Bankası Başkanı: Dijital paralar, Rusya ve dünyanın geleceği

Rusya Merkez Bankası Başkanı: Dijital paralar, Rusya ve dünyanın geleceği

Paylaş
Uzman Coin: Rusya Merkez Bankası Başkanı: Dijital paralar, Rusya ve dünyanın geleceği

Geçtiğimiz günlerde 2022 yılında dijital ruble testlerine başlayacaklarını açıklayan Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, dijital paraların hem Rusya’nın hem de tüm dünyanın geleceği olduğunu söyledi.

“Tüm sistemlerin geleceği burada…”

CNBC’ye özel bir röportaj veren Elvira Nabiullina, hızlı ve ucuz ödeme sitemlerinin bir ihtiyaç olduğunu ve merkez bankası dijital paralarının bu alandaki boşluğu kapatabileceğini söyledi:

“Bence hem bizim hem de tüm finansal sistemlerin geleceği dijital paralarda… Dijital ekonominin gelişmesiyle paralel hareket ediyorlar. Adım adım gideceğiz. Çok zor, teknolojik ve kanuni açıdan birçok detayı bulunan bir proje ama CBDC’ler şu an sistemde olan boşluğu doldurabilecek en yakın çözüm”

“Herkes kendi sistemini yaratırsa iş zorlaşır”

Ancak Nabiullina CBDC değerlendirmesinde bazı zorluklardan da bahsetti ve herkesin kendi sistemini yaratmasının entegrasyon ve bağlantılarda sorunlar yaratabileceğini belirtti:

“Her merkez bankası kendi sistemini yaratır ve yerel standartlarda teknolojik geliştirmeler yaparsa o zaman, sınırötesi ödemeler için bu sistemler arasındabağlantı kurmak çok zor olacaktır”

Rusya Merkez Bankası başkanı ayrıca, ABD’nin yaptırımlarından ötürü Rusya’nın hem iç hem de dış para politikasının katı ve muhafazakar olduğunu söyledi.

Bilindiği üzere merkez bankası dijital parası olan CBDC’ler konusunda İsveç, Fransa, Rusya ve Çin gibi ülkeler çok ciddi çalışmalar yürütüyor ancak CBDC’ler tamamen devlet kontrolünde olmalarıyla, genelde merkeziyetsiz olan kripto paralardan ayrılıyorlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap