Rusya Merkez Bankası Başkanı: 2022’de dijital ruble testlerine başlıyoruz

Rusya Merkez Bankası Başkanı: 2022’de dijital ruble testlerine başlıyoruz

Paylaş
Uzman Coin: Rusya Merkez Bankası Başkanı: 2022’de dijital ruble testlerine başlıyoruz

Pandemiyle birlikte kağıt paraların çok daha az kullanılmaya başladığı bir dönemde ön plâna çıkan dijital paralar, devletlerin de öncelik verdiği konulardan oldu. Çin’in başını çektiği Avrupa Birliği’nin de hem birlik hem de Fransa gibi ülkeler bazında çok ciddi çalışmalarının olduğu bu konuda son açıklama ise Rusya’dan geldi.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, dijital paralara halkın çok büyük ilgisi olduğunu belirtti ve “Ulusal dijital paralara çok büyük bir ilgi var. 2022 yılında dijital ruble testlerine başlıyoruz.” dedi.

Rusya, birkaç yıldır dijital paralar üzerine kafa yoruyor. Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olga Skorobogatova da Aralık ayında yaptığı bir açıklamada dijital para birimlerinin SWIFT sistemini gereksiz hale getirebileceğini söylemişti.

Diğer yandan ülke, Ocak ayında devlet kurumlarında çalışanların kripto para sahibi olmasını yasaklamıştı. Rusya, Bitcoin ve kripto paralar konusunda özellikle kara para aklama ve yasa dışı diğer faaliyetler alanında sıkı tedbirler alıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap