Rusya kripto paraları düzenlemeye çok yakın

Rusya kripto paraları düzenlemeye çok yakın

Paylaş
BTC Piyasası: Rusya kripto paraları düzenlemeye çok yakın

Investing.com – Rusya, kripto paraları yasaklama fikrinden uzaklaştıktan sonra şimdi bu varlıkların finansal sisteme nasıl entegre edileceği yönünde bir yasa taslağı hazırlıyor. İlgili taslağın Şubat ayı içerisinde yasal hale gelmesi için parlamento onayına sunulması bekleniyor.

Kripto paraları düzenleme konusunda yasal bir çerçeve hazırlamayı tercih eden hükümet, dün 18 Şubat’a kadar kripto para yasa taslağını onaya sunacaklarını belirtti. Sunulan raporda kripto para yasasıyla ana amacın yatırımcıların haklarını güvence altına almak ve kripto varlıkların suç teşkil eden işlemleri finanse etmek için kullanılmasını engellemek olarak biliniyor. Rusya, bu amaçla kripto paraları finansal sistemine entegre etmek niyetinde olduğunu ortaya koydu.

Rusya kripto para yasa taslağının bu ay sunulması bekleniyor

Dün yapılan açıklamaya göre yatırımcılar nitelikli ve niteliksiz kategorilerinde değerlendirilecek, kripto para platformlarının ise sıkı şekilde düzenlenmesi öngörülüyor. İlk aşamada kripto para ticaretinin bankacılık sistemi ve lisanslı aracı kurumlar aracılığıyla yapılacağı ve lisanssız faaliyetlerin ağır şekilde cezalandırılacağı biliniyor. Aracı kurumların lisans almaya hak kazanması için en belirgin koşul ise yeterli likidite ve sermaye yeterliliği koşullarının yerine getirilmesi olacak.

Ülkede faaliyet göstermek isteyen yabancı kripto para borsalarının lisans koşullarını yerine getirmeleri yanı sıra Rusya’da bir şubeleri olması şartı da aranacak. Ayrıca kripto ticaretinin merkezinde olması planlanan bankalarla teknik olarak entegre edilmeleri gerekliliği de dikkat çeken maddelerden biri. Diğer yandan vergi cenneti olarak adlandırılan ülkelerde faaliyet gösterilen kripto para borsalara Rusya’da faaliyet izni verilmeyecek.

Ayrıca kripto ticareti yapmak isteyen kişilerin kimliklerini net şekilde ortaya koymaları talep edilecek olup anonim işlemlerin de önüne geçilmesi, düzenleme çerçevesi içine girecek. 

Rusya Merkez Bankası kripto paraları istemiyor

Daha önceki gelişmelerde Rusya Merkez Bankasının kripto para sektörüyle ilgili sert tutumu ön plana çıkıyordu. Merkez bankası, kripto paraların Rusya sınırları içerisinde tamamen yasaklanması konusunda görüş bildirmişti. Ancak devlet yetkilileri, kripto sektörünün geleceğe yönelik potansiyellerini göz önünde bulundurarak yasak konusuna karşı çıktı. 

Son durumda ise açıklanan yasa taslağıyla kripto paraların Rusya finansal sistemine entegre etme niyetlerinin öne çıktığı görülüyor. 

Rusya, kripto işlemlerinden yılda 13 milyar dolar kazanabilir iddiası

Rusya yerel yayın organı RT, kripto düzenlemeleri ve vergilendirme sisteminin getirilmesiyle ülkenin 13 milyar dolarlık bir gelir elde etme potansiyeli olacağını belirtti. Kripto ticaretinin yanı sıra ülkede kripto madenciliği de önemli bir paya sahip. Rusya, ABD ve Kazakistan’dan son Bitcoin madencilik faaliyetlerinin gerçekleştiği en büyük 3. bölge konumunda bulunuyor. 

Devlet yetkilileri, düzenleme çerçevesi altında kripto para madenciliğindeki gelir potansiyelini değerlendirmek isteyebilirler. Son gelişmeler ışığında bu ay, Rusya kanadından kripto para düzenlemeleriyle ilgili yeni gelişmelerin görülmesi muhtemel. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap