Rusya Güç Bakanlığı kripto madenciliğinin yasallaştırılması davetinde bulundu

Rusya Güç Bakanlığı kripto madenciliğinin yasallaştırılması davetinde bulundu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Rusya Güç Bakanlığı kripto madenciliğinin yasallaştırılması davetinde bulundu

Investing.com – Rusya Enerji Bakanlığı, ülkede kripto madenciliği konusunda belirsizliklerin ortadan kaldırarak en kısa zamanda bir çözüme kavuşturulması gerektiği görüşünü iletti. Rusya Enerji Bakanı Yardımcısı Evgeny Grabchak, ülke üzerindeki ekonomik yaptırımların oluşturduğu baskıyı gerekçe göstererek Rus hükümetinin kripto madencilik alanını yasal hale getirmesi gerektiğini düşünüyor.

Rusya Devleti haber ajansı TASS’a konuşan Evgeny Grabchak, kripto madenciliğiyle ilgili yasal boşluğun doldurulması gerektiğini söyledi. Bakan yardımcısı, ülkede kripto madencilik faaliyetlerinin devam etmesine izin verilecekse yasal düzenleme çerçevesi içerisine madenciliğin de alınması gerektiği görüşünü iletti.

Grabchak, düzenlemelerin nasıl yapılması gerektiği konusunda ise ülke çapında yasalar belirlemek yerine madencilere verilen enerji ödeneklerinden dolayı bölgesel bazlı düzenlemelerin daha verimli olacağını düşünüyor.

Rusya kripto paraları kucaklayan bir politika izleyecek mi?

Rusya, tarihinin en sert ekonomik yaptırımlarına maruz kalırken kripto paraları kullanıp kullanmayacağına yönelik söylentiler hâlâ gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Son zamanlardaki genel kanı ise Rusya gibi büyük bir ekonominin kripto varlıklarla ticaretini döndürmesinin pek mümkün olmayacağı yönünde.

Geçen hafta ise Rusya Federasyonu Devlet Duması Birleşik Rusya Partisi Milletvekili Pavel Zavalny’nin Rusya’nın petrol ve gaz ihracatı için Bitcoin ödemesi kabul edebileceğini öne sürmesi, piyasalarda geniş yankı bulmuştu.

Diğer yandan Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminde bir ay geçerken ülkeye yönelik yaptırımlar Rus ekonomisini hızlı şekilde etkiledi ve ulusal para birimi rubledeki yüksek volatilite, ülkenin ödeme sistemini zora soktu. Bu süreçte Rus vatandaşların gelirlerini korumak için kripto paralara yöneldiği görüldü.

Diğer yandan başta Amerika olmak üzere Batı ülkeleri, her türlü ihtimali göz önüne alarak Rusya’nın kripto para alanında fon transferi yapmaması için ciddi önlemler alındığını duyurdu. 

Rusya kripto varlık düzenlemelerinde ne durumda?

Diğer birçok ülkede olduğu gibi Rusya’da da kripto para düzenlemeleri konusunda bir netlik oluşmuş değil. Rusya – Ukrayna savaşı öncesi ülkedeki devlet kurumları, kripto düzenlemeleri konusunda ikiye bölünmüştü. Rusya Merkez Bankası, kripto paraların fiyat istikrarını tehlikeye atma potansiyelini öne çıkararak ülkede kullanımının engellenmesi konusunda net bir tavra sahipti. Rusya Maliye Bakanlığı ise yasaklamadan ziyade bu gelişen teknolojiden yararlanmak adına kripto varlıkların yasallarla kontrol altına alınması görüşüne sahip. 

Bu bağlamda Rusya Maliye Bakanlığı, geçen ay ülkede kripto para ticareti ve madencilik konusunda bir düzenleyici çerçeve oluşturmak adına bir yasa tasarısı önermişti.

Son raporlar ise ülkede kripto para benimsemesinin hızla artığını gösteriyor. Öyle ki hükümet raporları, kripto para piyasalarının ortalama yüzde 12’lik bir kısmının Rusya’da olduğunu gösteriyor. 

Kripto madenciliği konusunda ise Rusya’nın mevcut jeopolitik konumu, enerji kaynaklarının bol olması, ülkeyi madencilik için elverişli bir ortam haline getiriyor. Bu yüzden kripto madencileri, Çin’den çıktıktan sonra Kazakistan’da da benzer sorunlar yaşarken Rusya’yı aynı coğrafyada önemli bir merkez olarak görüyorlar. 

Yazar: Günay Caymaz 

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap