Rogers: Piyasalarda Hayatımın En Sert Düşüşünü Bekliyorum

Rogers: Piyasalarda Hayatımın En Sert Düşüşünü Bekliyorum

Paylaş
Rogers: Piyasalarda Hayatımın En Sert Düşüşünü Bekliyorum

ABD’deki hisse piyasası bu yılın ilk üç ayında tarihin en kötü performanslarından birini sergiledi. Yılın başında 3.200 seviyesinde olan S&P 500 Endeksi bundan bir hafta önce 2.200 seviyesine kadar geriledi. Endeks şu anda 2.500 seviyesine çıkmış olsa da bu süreç içerisinde birçok şirket olumsuz etkilendi.

Rogers Holdings Yönetim Kurulu Başkanı Jim Rogers ise hisse piyasasının daha ağır bir darbe alacağını düşünüyor. Rogers’a göre ABD’nin hazırladığı 2 trilyon dolarlık teşvik paketi piyasaları bir süreliğine rahatlatacak ancak bunun etkileri pek uzun süreli olmayacak.

Karamsar Tablo

Yatırım dünyasının ünlü isimlerinden Jim Rogers 1970’li yıllarda George Soros ile birlikte Quantum Fund’ı kurmuştu. Rogers 2018 yılından beri hisse piyasasıyla ilgili karamsar açıklamalar yapıyor ve piyasanın çökeceğini söylüyordu. Bloomberg’ün haberine göre Rogers bu yorumlarını yineledi.

Jim Rogers Koronavirüsün ekonomik etkilerini bir süre daha hissedeceğimizi ve hisse piyasalarının bu süreç içerisinde çok ağır bir hasar alacaklarını düşünüyor. Ayı piyasasının yaklaştığını söyleyen Rogers şu yorumu yapıyor:

“Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde hayatımda gördüğüm en kötü ayı piyasasını göreceğiz.”

Trump yönetimi kısa süre önce 2 trilyon dolarlık bir teşvik paketi hazırladı ve Fed  ekonomiye yüklü miktarda para enjekte edeceğini açıkladı. Fakat Rogers‘a göre tüm bunlar piyasaları kurtarmak için yeterli olmayacak. Bunun başlıca sebebi ise şirketlerin borç seviyelerinin çok yüksek olması ve piyasaların bir noktadan sonra bu borcu kaldıramayacak olmaları.

Rogers şirket borçlarının arttığını yıllardır söylüyor, insanları bu yönde uyarıyordu. Rogers’a göre her geçen gün krizin patlak vereceği ana daha da yaklaşıyoruz:

”Koronavirüsün ekonomik etkileri kısa sürede bitmeyecek çünkü hasar çok ağır. Koronavirüs yüzünden çok fazla yeni borç alındı.”

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap