Ripple’dan “Dünya Günü”ne Özel Bitcoin Eleştirisi

Ripple’dan “Dünya Günü”ne Özel Bitcoin Eleştirisi

Paylaş
Ripple’dan “Dünya Günü”ne Özel Bitcoin Eleştirisi

Blockchain şirketi Ripple, 22 Nisan tarihli 50. Dünya Günü’nü kutlamak için buna özel bir blog gönderisi yayınladı. Ripple ilgili gönderide küresel ısınma gibi konulara dikkat çekerken, lider kripto para birimi Bitcoin’in çevreye verdiği zararı da dile getirdi.

XRP’nin, Bitcoin gibi önde gelen kripto para birimlerine kıyasla oldukça çevreci bir yapıya sahip olduğunu belirten Ripple, özellikle sera gazı emisyonu konusunda Bitcoin’in çevreye çok fazla zarar verdiğini belirtti. Aslında bunun sebebi Bitcoin’in Proof-of-Work konsensüs mekanizmasına sahip olması ve madencilik sistemini uygulaması olarak biliniyor.

Her bir işlem onayı ve blok ödülü için eser miktarda elektrik kullanılıyor. Ripple, Ethereum ve Ripple’ın yapılan araştırmalar sonucunda çevreye en çok zarar veren kripto paralar olduğunu ifade etmekte. Yılda 220 milyon Bitcoin işlemi yapmak için gereken enerji ile 149 milyon ampule enerji verilebileceği de Ripple gönderisinde yer alıyor.

XRP’nin Sistemi, Merkezi Yönetim Mi Doğuruyor?

XRP’nin böylesine devasa enerjiye ihtiyaç duymayan kripto paralara örnek olduğunu belirten Ripple yönetimi, Proof-of-Work konsensüs yöntemini kullanmadığını da dile getiriyor. Aslında XRP’nin tam olarak bu sebeple merkezi olduğu ve tamamen Ripple tarafından yönetildiği öne sürülüyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap