Ripple Yine Sert Bir Şekilde Eleştiriliyor

Ripple Yine Sert Bir Şekilde Eleştiriliyor

Paylaş
Ripple Yine Sert Bir Şekilde Eleştiriliyor

Financial Times’ın bundan birkaç gün önce yayınladığı bir yazı Ripple’ın başına büyük bir bela açtı. Kripto para takipçileri şu anda adeta ikiye ayrılmış durumdalar. Bir tarafta Ripple’ı savunanlar, bir tarafta ise Ripple’a sert bir şekilde tepki gösterenler.

Bu Sefer Ne Oldu?

XRP’nin üreticisi olan Ripple günümüzde en çok eleştirilen blockchain şirketlerinden biri. Bunun başlıca sebebi şirketin her ay yüklü miktarda XRP satması ve mevcut XRP arzının büyük bir kısmının doğrudan Ripple’a ait olması. Ripple’ı eleştiren isimler bunun merkeziyetsizlik ilkesine aykırı bir sistem olduğunu ve şirketin XRP fiyatını manipüle ettiğini öne sürüyorlar.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse kısa süre önce tam da bu konuyla bağlantılı bir açıklama yaptı. Kendisinin XRP hakkındaki yorumu kripto para takipçilerini adeta ikiye böldü. Financial Times’ın haberine göre Garlinghouse, Ripple’ın gelirinin ciddi bir kısmının XRP satışlarından geldiğini açıkladı. Garlinghouse’a verdiği bir röportaj sırasında Ripple’ın gelir kaynaklarının neler olduğu soruldu ve kendisinin yanıtı şu şekilde oldu:

Yani, bu kaynaklardan biri XRP’dir. Bu soruya tam olarak nasıl cevap vereceğimi bilemedim. Eğer yazılımdan gelir elde ediyor olmasak gelirimiz ciddi miktarda azalırdı. Şirket cüzdanındaki XRP’ler olmasa yine gelirimiz azalırdı. O yüzden net bir cevap veremiyorum

Kendisi bu bilgiyi paylaştıktan sonra şirketin XRP satışlarıyla ilgili de bir yorum yaptı ve Ripple’ın XRP satmadan kar elde edemeyeceğini vurguladı. Kendisinin bu yorumu tahmin edilebileceği üzere büyük bir tartışmaya yol açtı.

200 binden fazla takipçisiyle yatırım dünyasının önde gelen isimlerinden olan Luke Martin konuyla ilgili görüşlerini paylaştı ve Ripple’ın ancak XRP satarak ayakta kalabildiğini söyledi.

Bazı kripto para takipçileri Luke Martin’in bu yorumunu destekleyerek XRP’nin adeta bir dolandırıcılık projesini andırdığını söylemeye başladılar.

Ne var ki herkes Martin ile aynı görüşte değil. Bazı kripto para takipçileri Garlinghouse tarafından yapılan açıklamaları eleştirmiyor, hatta bunun son derece normal olduğunu söylüyorlar. Bu isimler XRP’yi Ripple’ın geliştirdiğini, XRP’nin bir Ripple ürünü olduğunu ve Ripple’ın kendi ürününü satarak para kazandığını söylüyorlar. Olayı bu şekilde özetleyen bu isimler, günümüzde zaten çoğu şirketin bu şekilde para kazandığını hatırlatarak Ripple’ı savunuyorlar.

Bitcoin Eleştirisi

Ripple’ı savunan isimler birçok kripto para şirketinin kendi tokenını sattığını hatırlatmanın yanı sıra Bitcoin madencilerine de değindiler.

Bu isimlere göre Ripple’ın XRP satarak para kazanmasında garip veya sıra dışı bir şey yok. Eğer Ripple’ın XRP satması garip olsaydı Bitcoin madencilerinin kazdıkları bloklardan topladıkları BTC’leri satmaları da garip olurdu.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap