Ripple ve CEO Brad Garlinghouse Yine Yasal Belada Mı?

Ripple ve CEO Brad Garlinghouse Yine Yasal Belada Mı?

Paylaş
Ripple ve CEO Brad Garlinghouse Yine Yasal Belada Mı?

Ripple Labs Inc. ve CEO’su Brad Garlinghouse, geçen hafta imzalanan mahkeme belgelerine göre başka bir dava ile daha karşı karşıya. Blockchain şirketinin bu yıl içinde kapısını çalan üçüncü dava. Haziran ayının başlarında, Ripple, aleyhine bir dava açıldıktan sonra dava daha da yasal derin sulara inmişti. Davada, şirketin yerel dijital parası XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia edildi.

Kripto şirketine ve Brad Garlinghouse’a karşı açılan yeni dava, özel bir XRP yatırımcısı tarafından 27 Haziran’da yapıldı. Davada, Şirketin ve CEO’sunun “XRP’nin satışını teşvik ettiğini, sattığını ve talep ettikleri” iddia ediliyor. Dava, Garlinghouse ve Ripple Labs Inc.’in bu markayı, markalaşmış Ripple teknolojisi ile birleştirdiğini iddia ediyor. Dahası, tüm zamanlardaki fiyat artışından yasadışı olarak faydalandıklarını iddia ediyor.

Yasal belgeler özellikle şirketin 55 milyar XRP coinini emanet eden hareketine dikkat çekiyor. Yani şirketin, “toplam tedarikin kesinliğini” sağlamak olduğunu düşünülüyor. Yatırımcılarına, toplam dolaşımın çoğunluk kontrolünü ani ve büyük satışlarla kötüye kullanmayacağına dair güvence vermeleri gerekiyordu. Ancak bu davalara göre şirket rippleleri yavaş ve sessizce satıyordu. Ayrıca, emrin açıklanmasının ardından XRP’nin fiyatının %1000’den fazla arttğını  bildirildi.

Blockchain şirketine karşı açılan üç davanın tümü, XRP’nin merkezi ve madenciliksiz dağıtım modelinin sürekli bir ICO‘ya izin verdiğini iddia ediyor. Ve bu dönemde, Ripple Labs Inc.’in 100 milyon dolarlık XRP’ye satıldığını iddia ediyor. Bu satış, dava belgelerine göre 2017’nin son çeyreğinde oldu.

Bütün bu davalar aynı şeyi ifade ediyor gibi görünüyor. XRP, kendi kendini finanse etmelerine ışık tutmayı amaçlayan aynı zamanda da gizemli görünmeyen güvenli bir liman olarak anılmak istiyor. Ancak, CEO da dahil olmak üzere Ripple’den birkaç yönetici, XRP’nin neden bir güvenlik olmadığı konusunda geçmişte birkaç şey söylemişti. Tüm karışıklık, büyük miktarda XRP’nin hala Ripple Labs’ın kontrolünde olduğu gerçeğinden kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Dolayısıyla bu davaların gerçek olarak ortaya çıkması gerçekten önemli değil, fakat yatırımcıların XRP satın almaları için bir fırsat sunuyor. Ve bütün bu davalar ve XRP’nin bir güvenlik olarak statüsüne ilişkin tartışmalar SEC’i bir karar vermeye bile zorlayabilir. Ve SEC’den gelen olumlu bir karar, kripto para birimini kesinlikle yukarıya doğru itecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap