Ripple Ne Kadar Daha XRP Satacak?

Ripple Ne Kadar Daha XRP Satacak?

Paylaş
Ripple Ne Kadar Daha XRP Satacak?

Ripple bundan birkaç yıl önce kendi havuz hesabındaki milyarlarca XRP’ye kilit vurdu. Şirket her ay belli miktarda XRP’nin kilidini açıp bunları satışa sunuyor. Şirket buradan elde ettiği geliri yeni ortaklıklar kurmak için, yeni projeler geliştirmek için vs. kullanıyor.

Ripple 2017 yılında yaptığı açıklamalarda bu işlemlerin 55 ay boyunca devam edeceğini, havuz hesabının bu şekilde aşamalı olarak boşaltılacağını belirtmişti. Fakat XRPArcade’in verilerine göre Ripple’ın havuz hesabının boşalması şirketin tahmininden çok daha uzun sürecek.

Bu Hızla Giderse…

2017 yılında havuz hesabındaki 55 milyar adet XRP’yi kilitleyen Ripple, her ay 1 milyar adet XRP’nin kilidini açıyor. Bu sayılar üstünden konuşacak olursak Ripple’ın havuz hesabının gerçekten 55 ay içerisinde boşalması gerekiyordu. Fakat bu noktada önemli bir detay var ki o da şu: Ripple, havuz hesabından çıkardığı her XRP’yi satamıyor. Başka bir şirkete/kuruma satılamayan bu XRP’ler de havuz hesabına geri gönderiliyor.

İşte Ripple’ın havuz hesabının boşalması bu yüzden tahmin edilenden çok daha uzun bir zaman alacak. Hatta XRPArcade’in verilerine göre eğer Ripple bu hızla XRP satmaya devam ederse havuz hesabının tamamen boşalması 252 ay (21 yıl) alacak.

Kaynak: XRPArcade

Eleştiriler Sürüyor

Ripple’ın hesabında bu kadar yüklü miktarda XRP olması birçok kişi tarafından eleştiriliyor. Bu isimlere göre Ripple’ın kurduğu bu model merkeziyetsizlik ilkesine uymuyor ve XRP’nin büyük ölçüde Ripple tarafından kontrol edildiği anlamına geliyor.

Ripple CTO’su David Schwartz geçtiğimiz haftalarda bu konu hakkında konuşmuş ve Ripple’ın XRP’yi manipüle etmediğini söylemişti. Ki bunun pek ikna edici bir yanıt olduğunu söyleyemeyiz. Bunun üstüne Ripple CEO’su Brad Garlinghouse başka bir açıklama yaptı ki bu baya bir tepki çekti.

Garlinghouse Ripple’ın gelir modelini açıklarken şirketin XRP satmadan kÂr elde edemeyeceğini söyledi. Garlinghouse böylece Ripple’ın en büyük gelir kaynaklarından birinin XRP satmak olduğunu açıklamış oldu ki bu tahmin edilebileceği üzere birçok kişiyi memnun etmedi.

Eğer XRPArcade’in paylaştığı veriler doğru çıkarsa, yani Ripple bu hızda XRP satmaya devam ederse bu; şirketin 21 yıl boyunca daha XRP satacağı anlamına geliyor. Fakat kripto para meraklıları Ripple’ın 21 yıl boyunca daha XRP satmasına ne derler, göreceğiz.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap