Ripple, dijital parada iş birliği yaptığı ilk ülkeyi açıkladı

Ripple, dijital parada iş birliği yaptığı ilk ülkeyi açıkladı

Paylaş
Uzman Coin: Ripple, dijital parada iş birliği yaptığı ilk ülkeyi açıkladı

Küresel ödeme şirketi Ripple, dijital para alanında iş birliği içinde olduğu ilk ülkeyi açıkladı. Buna göre, Güney Asya’da 760 bin nüfuslu küçük bir ülke olan Bhutan, Ripple ile merkez bankası dijital parası (CBDC) üzerine çalışmalar yürütecek. Bhutan’ın merkez bankası, dijital para denemeleri için Ripple’ın CBDC çözümünü kullanacak.

Oluşturulması hedeflenen dijital Ngultrum’un (ülkenin resmi para birimi) perakende ve sınır ötesi ödemelerin kolaylaştırılması hedefleniyor. Böylece, hem yurt içi hem de yurt dışında daha hızlı, daha ucuz bir ödeme sistemiyle 2023 yılına kadar finansal katılımın yüzde 85 artacağı öngörülüyor.

Söz konusu dijital para, Ripple’ın halka açık XRP Ledger platformuna dayalı olarak çalışacak. Dolayısıyla gelişme, XRP’yi de yakından ilgilendiriyor.

Ripple’ın bir süredir merkez bankalarıyla görüşmeler yaptığı biliniyordu. Ripple yöneticisi Ashees Birla, “Merkez bankalarıyla çok uzun zamandır görüşmelerimiz devam ediyor. Onları da bu dünyaya katmak, onlara dijital dünyayı tanıtmak ve anlatmak çok önemli diye düşünüyorum. CBDC’ler konuştuğumuz teknolojiler arasında sadece bir tanesi. XRP Ledger’in hızı, CBDC’ler için biçilmiş kaftan. Tabii ki bu, bir gecede olmayacak. İnşaa etmeye devam edeceğiz, hız kazanacağız.” demişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap