Ripple Davasında Sıcak Gelişme: Yargıçtan Yeni Emir!

Ripple Davasında Sıcak Gelişme: Yargıçtan Yeni Emir!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple Davasında Sıcak Gelişme: Yargıçtan Yeni Emir!

Ripple ile ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC) ortasındaki türel gayret yeni bir evreye girdi. Bölge Yargıcı Analisa Torres, davayı genel ön duruşma süreçleri için Sulh Yargıcı Sarah Netburn’e devretti. Kararda, Yargıç Netburn’ün planlama, tek başına hareket etme ve uzlaşma dahil olmak üzere davadaki tüm ön duruşma ve keşif mevzularını denetleyeceği belirtilmekte. İşte detaylar…

Ripple ve SEC davasında yeni gelişme: SEC “hayal kırıklığı” yaşadı

Kararda ayrıyeten, tarafların verimli olacağına inanmaları halinde uzlaşma konferansı için karşılıklı olarak kabul edilebilir üç tarih üzerinde mutabakatları gerektiği belirtiliyor. Uzlaşma konferansı, mahkemenin ağır programı nedeniyle altı ila sekiz hafta öncesinden planlanmalıdır. Bu nedenle, iki tarafın da uzlaşma tarihine karar vermesi ile iki ay daha geçebilir. Yargıç Netburn’e yapılan müracaat, Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Yargıç Torres’in geçen hafta XRP’nin kripto para borsalarında satıldığında bir menkul değer olmadığına, fakat Ripple tarafından kurumsal yatırımcılara satıldığında bir menkul değer olduğuna karar vermesinin akabinde geldi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple Davasında Sıcak Gelişme: Yargıçtan Yeni Emir! 1

Bu, XRP’nin bir para ünitesi olduğunu ve SEC düzenlemesine tabi bir menkul değer olmadığını savunan Ripple için kısmi bir zafer oldu. SEC Lideri Gary Gensler, Yargıç Torres’in kararını “hayal kırıklığı” olarak nitelendirdi. SEC’in davayı takip etmeye devam edeceğini söyledi. Gensler, “XRP’nin bir menkul değer olduğu ve SEC’in bunu düzenlemek için yargı yetkisine sahip olduğu tarafındaki görüşümüzü koruyoruz. Bu davayı takip etmeye kararlıyız. XRP’nin bir menkul değer olarak tanımlanması gerektiğini düşünüyoruz. SEC’in bunu düzenlemek için yargı yetkisine sahip olduğu görüşümüzü savunacağız,” dedi.

XRP için olumlu bir gelişme mi?

Uzlaşma konferansı, Ripple ve SEC’in davada bir uzlaşmaya varması için kıymetli bir fırsat olabilir. Her iki taraf da uzlaşmaya istekliyse, davanın süratli bir halde çözülmesi mümkün. Bu da XRP’nin bilhassa ABD piyasalarında rahatça süreç görmesi manasına gelir.  Fakat taraflar uzlaşmaya yanaşmazsa dava uzayabilir ve artık olduğundan daha masraflı bir savaşa dönüşebilir. Davanın sonucu XRP’nin fiyatını ve kripto para dalının geleceğini etkileyebilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple Davasında Sıcak Gelişme: Yargıçtan Yeni Emir! 2

Özellikle, önümüzdeki günlerde üç gelişme XRP’nin fiyatını etkileyecek. Bunların birincisi, SEC’in özet karara itirazı olacak. Oburu uzlaşı tarihlerinin belirlenmesi süreci olacak. Üstte da bildirdiğimiz üzere bunun neredeyse iki ayı alma ihtimali var. Son olarak, tarafların uzlaşmaya açık olup olmaması fiyatı etkileyecek. Uzlaşmaya açık olmaları, davanın sonuna işaret ederek XRP’nin fiyatını olumlu etkileyecek bir gelişme.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap