Ripple CTO’su Konuştu: Ripple’ın XRP Fiyatı Üstünde Etkisi Var mı?

Ripple CTO’su Konuştu: Ripple’ın XRP Fiyatı Üstünde Etkisi Var mı?

Paylaş
Ripple CTO’su Konuştu: Ripple’ın XRP Fiyatı Üstünde Etkisi Var mı?

Ripple CTO’su David Schwartz, sosyal medyada Ripple ile ilgili yapılmış bazı yorumlara yanıt verdi.

Sosyal medyadaki bazı kripto para takipçileri Ripple’ın son zamanlardaki faaliyetlerini ve izlediği politikaları sert bir şekilde eleştiriyorlar. Schwartz kısa süre önce Twitter üzerinden bu eleştirilere bazı yanıtlar verdi.

Ripple’ın Politikası

Dünyanın en büyük Blockchain şirketlerinden olan Ripple geçtiğimiz son birkaç ay içerisinde çeşitli finans kurumlarına yüklü miktarlarda XRP sattı. Ripple’ın bu politikası oldukça fazla kişi tarafından eleştiriliyor.

Bu kişilere göre Ripple, yüklü miktarlarda XRP satarak XRP’nin piyasa fiyatını doğrudan etkiliyor ve bu XRP’nin merkezi bir kripto para olarak görülmesine yol açıyor. Bir kripto para takipçisi bu durumu şu şekilde özetliyor:

İnsanlar Ripple’ın XRP satımlarından elde ettiği paraları XRP ekosistemini geliştirmek ve XRP’nin değerini artırmak için kullandığını, XRP fiyatının da bunun sonucunda yükselişe geçtiğini söylüyorlar. Yoksa buralardan gelen paraları cepliyor musunuz?

David Schwartz ise şirketin XRP ekosistemini geliştirmek için gereken parayı melek yatırımcılardan topladığını ve Ripple’ın zaten bu yatırımcılardan gelen paralarla fonlandığını hatırlatarak yanıt veriyor.

Tepkiler Sürüyor

David Schwartz, Ripple’ın fonlarının melek yatırımcılardan geldiğini söylüyor ama kendisinin bu açıklamaları kripto para takipçilerini ikna etmeye yetmiyor.

Sosyal medyadaki bir kripto para takipçisi, Schwartz’ın haklı olabileceğini ancak Ripple’ın yine de XRP fiyatını etkilediğini vurguluyor ve Schwartz’a şu yanıtı veriyor:

Piyasadaki XRP yatırımcılara bir bakacak olursan görürsün ki insanlar Ripple’ın XRP satıp, buradan gelen parayla ekosistemini geliştireceğini düşünüyorlar. Ripple’ın XRP’nin değerini artırmasını ve XRP fiyatının yükselmesini bekliyorlar. Eğer Ripple olmasaydı bu insanlar XRP’ye yatırım yapmazlardı.

David Schwartz ise bu argümanın günümüz şartların geçerli sayılabileceğini söylüyor ancak Ripple’ın amacının başlangıçta bu olmadığını vurguluyor:

Even if that’s true now, it certainly wasn’t true years ago.

— David Schwartz (@JoelKatz) December 29, 2019

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap