Ripple CEO’su SEC’e Sert Çıktı: Denetimden Çıktı!

Ripple CEO’su SEC’e Sert Çıktı: Denetimden Çıktı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple CEO’su SEC’e Sert Çıktı: Denetimden Çıktı!

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) kripto düzenlemelerine yaklaşımıyla ilgi odağı olmaya devam ediyor. Gerçekten kurum, kendisini dalı sabote etmeye çalışmakla suçlayan kıymetli kripto oyuncularının tenkitleriyle karşı karşıya kaldı. Kuruma yönelik en son tenkitlerden birinde, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’dan geldi.

Ripple CEO’su: SEC denetimden çıktı! Yaklaşımı hatalı

Brad Garlinghouse, SEC’i kripto para bölümünü yönetme yaklaşımında ‘kontrol dışı’ olarak tanım etti. Garlinghouse’a nazaran SEC, hem gerçekleri hem de kanunları yorumlamada daima olarak yanılgılar yapıyor. Garlinghouse’un yorumları, Ripple’ın Baş Hukuk Sorumlusu Stuart Alderoty tarafından söz edilen ve SEC’in son vakitlerde yaşadığı yasal aksaklıkları ve yargıdan gelen tenkitleri vurgulayan benzeri bir hissin akabinde geldi. Bu bağlamda Ripple CEO’su Gralinghouse, şu konuların altını çiziyor:

Bunlar şahane sonuçlar. Bir adalet yazı üzere hissettiriyor. Bununla birlikte, ABD kripto topluluğundaki bu kadar çok kişinin SEC’in denetimden çıktığını ve gerçekler ve yasalar konusunda daima olarak yanlış olduğunu kanıtlamak için yasal sürece başvurmak zorunda kalması üzücü.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple CEO’su SEC’e Sert Çıktı: Denetimden Çıktı! 1

‘SEC mahkemede hırpalanıyor’

Yönetici bu görüşlerini, Stuart Alderoty’nin SEC’in mahkeme salonunda hırpalandığını belirttiği bir diğer yazısında yaptığı açıklamanın akabinde lisana getirdi. Alderoty bu açıklamayı, düzenleyici kurum için olumlu olmayan bir dizi son gelişmeye atıfla yaptı. Alderoty’nin bahsettiği bilhassa kayda bedel olaylardan biri, temyiz mahkemesinin SEC’e Grayscale’in spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) başvurusunu reddetmesini yine kıymetlendirme talimatı verme kararıydı. Bu karar potansiyel olarak kripto para tabanlı ETF’nin onaylanmasının önünü açıyor. Böylelikle, SEC’in kripto para ile ilgili finansal eserler konusundaki tavrında değerli bir değişime işaret ediyor. Bu doğrultuda Ripple Baş Hukuk Sorumlusu, şu yorumu yapıyor:

SEC mahkemede hırpalanıyor. Bizim durumumuzda yanıldığı kanıtlandı. İkiyüzlü, kanunlara sadakatten mahrum olarak isimlendirildi. Keşif suiistimalleri nedeniyle para cezasına da çarptırıldı. Artık bir öbür seçkin mahkeme “keyfi ve kaprisli” olduğunu söylüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ripple CEO’su SEC’e Sert Çıktı: Denetimden Çıktı! 2

SEC ve Ripple ortasındaki yasal uğraş devam ediyor

Ripple ile SEC ortasındaki savaş şimdi sona ermedi. Devam eden gayret, temyiz ve duruşma ile ikinci evresine girmeye hazırlanıyor. Brad Garlinghouse’un açıklaması da bu yasal savaşın altını çiziyor. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Mahkeme XRP tokenlerinin menkul değer olmadığına hükmetti. Bu yüzden, Ripple’ın kısmi bir zafer kazandığı söylemek mümkün.

Ancak, SEC’in mahkemenin Ripple kararını temyiz planlarına karşın, bu karar süratle gelişen dijital varlık ortamında ajansın düzenleyici yaklaşımı hakkında soru işaretleri yarattı. Daha da kıymetlisi, spot Bitcoin ETF’sine ait son karar, Amerika Birleşik Devletleri’nde şimdi bu türlü bir eseri onaylamadığı için düzenleyicinin gizemini daha da artırıyor. Bu kararın akabinde, bir spot Bitcoin ETF’si için onayın ufukta olduğuna dair beklentiler artıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap