Riot Games'in milyoner kurucusu, kripto para dolandırıcılığının kurbanı oldu

Riot Games'in milyoner kurucusu, kripto para dolandırıcılığının kurbanı oldu

Paylaş
Riot Games'in milyoner kurucusu, kripto para dolandırıcılığının kurbanı oldu

Forbes’ta yer alan habere göre, Riot Games’in kurucu ortağı Marc Merrill 2014’ün Kasım ayında başlayan büyük bir dolandırıcılığın kurbanı oldu.

Dolandırıcının Merrill’in Amerian Express kredi kartı bilgilerini kullanarak Amazon, Google ve diğer platformlardan devasa miktarlarda bulut bilgisayar gücü satın aldıkları ortaya çıktı.

Merrill’in bilgilerini çalan Singapurlu Matthew Ho’nun bu Amazon ve Google server’ları ile aralarında Bitcoin ve Ether’in de olduğu çeşitli kripto paraların madenciliğini yaptığı belirtiliyor. İddialara göre Ho, 2018 yılının Ocak ayında fark edilmeden önce Jeff Bezos’un teknoloji devinden 5 milyon dolarlık harcama yapmıştı.

Bu faturanın en az bir ödemesi 2017 yılının Aralık ayında Merrill’in Amex kartıyla gerçekleştirildi ve tutar 135,000 dolardı.

Riot Games’in kurucusunun kişisel verileri ve kredi kartı bilgilerinin nasıl çalındığı belirsizliğini koruyor.

Bilinen, Ho’nun Amazon’u kendisinin gerçekten Merrill olduğuna bir şekilde ikna ettiği. Merrill’in adını taşıyan sahte bir sürücü belgesi oluşturan dolandırıcı, Riot Games’in kurucusuna ait meşru bir Gmail hesabı gibi görünen bir e-posta adresi de kullandı. Merrill olduğunu kanıtlamak için Amazon’a Merrill’in gerçek ev adreslerinden birini dahi verdi.

Merrill, önemli bir Amazon müşterisi olduğundan Ho’ya yüksek düzeyde bulut bilgisayar hizmetlerine erişim izni verildi. Bu ayrıcalıkların ne olduğu tam olarak net değil.

Ho, aynı e-posta adresiyle [email protected] Google’in bulut servislerine de kaydoldu ve Merrill’in Amex kartıyla Google’a 16 ayrı ödeme yaptı. Bu ödemelerin toplam tutarı 240,000 doları buldu. Öte yandan bunun neredeyse tamamı hesaba iade edildi ya da banka tarafından geri çevrildi.

Singapurlu, bu yolla ürettiği kripto paraları LocalBitcoins üzerinde anonim bir şekilde satıyordu. Ancak sonunda IP adresleri, Amazon, Google, Facebook ve diğer şirketler tarafından sağlanan giriş bilgileri gibi veriler sayesinde yakayı ele verdi.

26 Eylül’de Singapur polisi tarafından tutuklanan Ho, birçok suçtan soruşturuluyor. Sanığın ABD’ye iadesi de söz konusu.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap