Resmi Olarak Açıklandı: Fransa da Dijital Para Çıkartacak

Resmi Olarak Açıklandı: Fransa da Dijital Para Çıkartacak

Paylaş
Resmi Olarak Açıklandı: Fransa da Dijital Para Çıkartacak

Fransa Merkez Bankası, finansal kurumlar için kullanılacak merkez bankası dijital para birimi (CBDC) denemesi yapmayı planlıyor. Fransa Merkez Bankası’nın yöneticisi François Villeroy de Galhau, dijital Euro projesini 2020’nin ilk çeyreğinin sonunda test etmeye başlayacaklarını söyledi.

Fransa Merkez Bankası duyurunun, iki büyük Fransız finans düzenleyicisi olan Fransız İhtiyati Denetleme ve Çözüm Kurumu ile Piyasa Otoriteler’nini (Autorité des marchés financiers) ortaklaşa düzenlediği bir konferansta yapıldığını belirtti.

Dijital Euro denemesi bireysel müşterileri kapsamayacak

Dijital Euro denemesi, sadece özel finans sektörünü hedef alacak; bireyler tarafından yapılan perakende ödemeleri içermeyecek. Villeroy, bireysel müşteriler için yapılacak bir dijital paraya “özel dikkat gösterilmesi” gerektiğini belirtti.

Les Echos’un bildirdiği üzere girişim, para birimine güven sağlarken, Fransız finansal sisteminin verimliliğini de güçlendirmeyi amaçlıyor.

Libra’nın etkisini önlemek

Villeroy’a göre proje, Facebook’un stablecoin’i gibi özel dijital para girişimlerinin karşısında, Fransa’nın egemenliğini korumasını hedefliyor.

Villeroy’un tutumu, düzenleyicilerin egemenlik kaygılarından dolayı Avrupa topraklarında Libra kullanımına izin vermemesi gerektiğini savunan Maliye Bakanı Bruno Le Maire’in ifadeleriyle paralellik gösteriyor.

Bazı haberlere göre Fransa; Almanya, İtalya, İspanya ve Hollanda ile birlikte anti-Libra hareketini başlattı.

Villeroy, CBDC çıkartan ilk ülke olmaya çağırıyor

Fransız Merkez Bankası’nın yöneticisi, Fransa’nın CBDC çıkartan ilk ülke olması gerektiğini ve diğer ülkelere bir örnek teşkil etmesi gerektiğini vurguladı:

“Küresel alanda lider bir ihraççı olmak ve CBDC ile diğer ülkelere örnek olmak için en az bir CBDC’miz olması gerektiğini ve bunun olabildiğince hızlı bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum.”

Fransa da blockchain ve Bitcoin’i benimseyen ülkeler arasında

Hükümet kripto alanıyla ilgili birçok projeyi teşvik ettiği için Fransa, kripto ve blockchain benimsemesi konusunda öne çıktı.

2019 Kasım’ın sonlarında, Fransa Merkez Bankası başkan yardımcısı, Avrupa’da blockchain bazlı yerleşim ve ödeme sistemi için çağrıda bulunmuştu. Fransız Orduları, Jandarma Birliği ve Halkla İlişkiler Merkezi, o sırada Tezos (XTZ) blockchain’ine ilişkin soruşturmalarda yapılan adli masrafları değerlendiriyordu.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap