Rapor: Tether’in BTC Fiyatına Etkisi En Çok Ayı Piyasasında Hissediliyor

Rapor: Tether’in BTC Fiyatına Etkisi En Çok Ayı Piyasasında Hissediliyor

Paylaş
Rapor: Tether’in BTC Fiyatına Etkisi En Çok Ayı Piyasasında Hissediliyor

Sektörün en büyük stabil kripto para üreticisi Tether, Bitcoin fiyatını 2017 yılının sonuna doğru manipüle ettiği ve 20 bin dolara kadar çıkardığı iddiası ile genelde kripto para piyasasının. gündeminde yer alıyor.

O dönemki iddialar, daha sonra yayınlanan bir rapor ile gündeme gelmiş ve Tether, bu iddialar karşısında çok sert bir açıklama yaparak, bu tarz bir işin içinde yer almadıklarını ifade etmişti.

Bugün de, konuyla ilgili olarak Long Hash firması bir araştırma yayınladı. Yapılan araştırmaya göre yaygın kanının aksine Tether’in BTC fiyatını manipüle ettiği ile ilgili yeterli kanıt olmadığı belirtildi.

Araştırma İçin Endeks

Firma, araştırması için yeni bir endeks geliştirdi. Herhangi bir gün için, Tether’in toplam arzı ile Bitcoin’in toplam market hacmini bölen araştırmacılar, ortaya bir rakam çıkardı. Yani, bu rakam ne kadar fazla olursa, fiyat manipülasyon ihtimali o kadar yüksek olacaktı.

Ancak yapılan araştırmada özellikle o iddia edilen boğa sezonu döneminde, bu rakamın çok düşük kaldığı belirtildi.  Tam aksine, Tether market hacmi / Bitcoin market hacmi oranı, en yüksek değerine 2018’de ayı piyasasının en büyük etki yaptığı dönemde ulaştı.

Bu sebeple araştırmacılar Tether’in bu veriler ile Bitcoin fiyatını manipüle ettiğini iddia etmenin yersiz olacağını ifade ettiler.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap