Rapor: En büyük borsaların çoğu zayıf KYC politikaları uyguluyor

Rapor: En büyük borsaların çoğu zayıf KYC politikaları uyguluyor

Paylaş
Rapor: En büyük borsaların çoğu zayıf KYC politikaları uyguluyor

Kripto para istihbarat firması CipherTrace, 2019’un üçüncü çeyreğine ilişkin hazırlanan Kripto Kara Para Aklama Raporu’nda, popüler borsaların büyük çoğunluğunun zayıf KYC (Müşterini Tanı) politikalarına sahip olduğunu açıkladı.

CipherTrace’ın 27 Kasım Çarşamba günü yayımlanan raporu, en büyük 120 kripto para borsasının güvenliği hakkında bir dizi bilgi ortaya koyuyor.

FATF kuralları tam olarak uygulanmıyor

Yedi ay önce borsaların, kara para aklama ve terör finansmanıyla mücadele etmek için hükümetlerarası bir kuruluş olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından belirlenen kurallara uyması gerektiği açıklanmıştı. FATF’in yeni “Seyahat Kuralı” yönergeleri, kripto gönderirken müşteri verilerinin borsalar arasında aktarılmasını kolaylaştırmak için sıkı bir KYC uygulaması gerektiriyor.

CipherTrace’in araştırması, en popüler 120 kripto para borsasının üçte ikisinin zayıf (veya gözenekli) KYC uyguladığını, %32’sinin ise gizlilik odaklı kripto paralarla işlem yaptığını ortaya koydu.

Zayıf, gözenekli ve güçlü KYC uygulamaları nasıl belirlenir?

Araştırma boyunca üç temel KYC tanımlaması yapıldı.

Zayıf: Bu borsalar, CipherTrace araştırmacılarının neredeyse hiçbir KYC uygulamasına takılmadan günde en az 0,25 BTC çekmelerini sağladı.

Gözenekli: Bu borsalar bir çeşit kimlik doğrulama işlemi gerektirdi.

Güçlü: Bu borsalar ise araştırmacıların para yatırma veya para çekme işlemi yapabilmeleri için tamamlanması gereken birkaç adım gerektiren çok yorucu bir KYC süreci gerektiriyor.

cryptoglobe

Buraya tıklayarak Binance borsasında yüzde 15 komisyon indirimi kazanabileceğiniz bir hesap açabilirsiniz!

Kaynak: Kripto Para Haber

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap