PTT’den kripto para patent başvurusu

PTT’den kripto para patent başvurusu

Paylaş
PTT’den kripto para patent başvurusu

(ÖZEL) – PTT’ye ait PTT Bilgi Teknolojileri Anonim Şirketi’nin kripto parayla ilgili bir patent için başvuruda bulunduğunu belirledik.

14 Aralık 2018 başvuru tarihli patent dosyasında, fiziksel bir posta pulunun kripto paraya dönüştürülmesini sağlayan bir sistem tarif ediliyor.

Ayrıca buluşun amacının fiziksel posta pullarının hem koleksiyon unsuru olarak hem de dijital olarak transfer edilebilen değer ve para birimi şeklinde kullanılmasını sağlayan bir sistem oluşturmak olduğu kaydediliyor.

Buluş özetinde şu ifadeler yer alıyor:

“Buluş, bir fiziksel posta pulunu (10) içeren, bahsedilen fiziksel posta pulu (10) vasıtasıyla kripto para elde edilmesi ve kullanılmasını sağlamak için bir sistemdir (1). Buna göre, bahsedilen fiziksel posta pulunun (10), taşıdığı değeri ifade eden bir temsil unsurunu (11) içermesi; bahsedilen sistemin (1), bahsedilen temsil unsurunun (11) giriş yapıldığı bir mobil terminalini (20) içermesi; bahsedilen mobil terminalin (20), bahsedilen terminal ile ilişkili bir kripto para ağına (30) erişecek ve temsil unsurunun (11) bir kripto para biriminde ifade ettiği eder kadar meblağın mobil terminalde (20) tanımlı bir kullanıcının kripto para hesabına aktarılmasını sağlayacak şekilde düzenlenmiş olmasıyla karakterize edilmektedir.”

Belgede, buluş sahiplerinin PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. CEO’su İsmail Köse, dönemin PTT Bilgi Teknolojileri A.Ş. Başkan Vekili Yusuf Kürşat Tuncel ile aynı şirketin CDO’su Onur Baran Çağlar olduğu belirtiliyor.

Son olarak bu, Türkiye’de bir devlet kurumu tarafından Blockchain ve kripto para alanında yapılan ilk patent başvurusu olarak kayıtlara geçti.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap