Polygon (MATIC) yeni yakım mekanizmasını açıkladı

Polygon (MATIC) yeni yakım mekanizmasını açıkladı

Paylaş
Uzman Coin: Polygon (MATIC) yeni yakım mekanizmasını açıkladı

Polygon’un geliştirme ekibi, MATIC token’ının yakılmasını ve daha iyi bir işlem ücret görünürlüğü olmasını sağlamak için Ethereum’un tekliflerinden olan 1559’un bir test ağı uygulamasını kullanıma sunacağını açıkladı. Londra çatallanması olarak da bilinen ve Ethereum tarihinin en büyük değişikliklerinden birine işaret eden EIP-1559, ana ağda Ağustos ayı başında hayata geçmişti.

Polygon’dan yapılan açıklamada, topluluk ile yapılan uzun süreli tartışmaların ve alınan olumlu/olumsuz önerilerin ardından, “ciddi şekilde talep edilen” bu geliştirmenin yapılmasına karar verildiği belirtildi. EIP-1559, bugün TSİ 11’de Mumbai testnet’te başlatıldı.

Bilindiği üzere EIP-1559, kullanıcıların, istedikleri fiyatı belirlemesi ya da şişkin bir gaz fiyatı olması yerine, hem daha hızlı bir şekilde oluşan hem de tüm ağ için geçerli olan ve “temel işlem ücreti” olarak adlandırılan “normal” bir fiyat belirliyor. Bundan daha da önemlisi, kullanıcılar işlemin hızlı tamamlanması için bir “öncelik ücreti” ödeyebilme hakkına da sahip oluyorlar. Ancak taban işlem ücretini artıramıyorlar.

En önemli konulardan bir tanesi de tabii ki taban ücret kısımlarının, sonunda yakılacak olması ve bunun sonucu olarak da satış fiyatı üzerinde deflasyonist bir etki yaratmasıdır. Haırlanacağı üzere, Ağustos ayında Ethereum’da başlayan uygulamadan yaklaşık 4 ay sonra, yaklaşık 28 milyar dolar değerde 1 milyona yakın ETH yakılmıştı.

Bu uygulamanın, 10 milyarlık token arzına sahip olan MATIC’te de ciddi bir deflasyonist etki yaratması bekleniyor. Polygon’dan yapılan açıklamada ayrıca, Ethereum’un yakım mekanimasının da MATIC ile kıyaslanarak bir hesap yapıldığı ve bu çalışmanın sonucunda da yıllık toplam yanan MATIC miktarının toplam arzın %0.27’sine denk geldiğinin tespit edildiği belirtildi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap