Polonya Kripto Piyasalarda Sert Havayı Yumuşatıyor

Polonya Kripto Piyasalarda Sert Havayı Yumuşatıyor

Paylaş
Polonya Kripto Piyasalarda Sert Havayı Yumuşatıyor

Geçtiğimiz aylarda Polonya’da merkez bankasının kripto paralara karşı anti kampanyaya sponsor olmasının yankıları devam ederken, ülkeden gelen son haberlere göre, Polonya’da kripto paraların artık yasal olarak ticaretinin yapılabileceği yönünde. Polonya’daki finansal düzenleyiciler, kripto para piyasasının baskı altında olmasından rahatsız oluyorlardı. Hükümet bu havayı değiştirmek için adımlar atmaya karar verdi. Ülkenin finans regülatörü Komisja Nadzoru Finansowego (KNF)’ya göre, yatırımcıların endişelenmesini gerektirecek bir durum yok. Çünkü kripto paralar Polonya’da artık tamamen yasal hale getiriliyor. KNF yapılacak ticari işlemlerle alakalı herhangi bir yasak olmadığının altını çiziyor. Hatta kurumun sitesinde bununla ilgili bir açıklama bile bulunuyor. Fakat Polonya, kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve terör finansmanı gibi yasa dışı faaliyetlerin engellenmesi için Bitcoin ve Altcoin’ler için yeni düzenleyici yasalar getirmeyi planlıyor.

Temmuz 2018’de yürürlüğe girecek kanunlarda, kripto borsalar “mükellef kurumlar” olarak nitelendirilecek. Bu nedenle Polonya kripto para piyasası, düzenleme ile kara para aklama ve terörizmin finansmanı mevzuatı altına girecek. Polonya’da kripto piyasalarda liberal esintiler devam ederken, ICO’lar bu düzenlemenin dışında kalacak. Çünkü hala ülkede, ICO’lar düzenlenmemiş nitelikleri ve dolandırıcılığa açık olmaları sebebiyle şüpheci yaklaşılıyor.

Ayrıca Polonya, vatandaşlarını kripto para piyasasında bulunan tehlikelere karşı bilgilendirme çalışmalarını da hızlandırıyor. Düzenleme içerisinde, daha önce %18-%30 arasında alınması planlanan vergilerin itirazlar ve protestolar sebebiyle iptal edilmesi de bulunuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap