Polkadot’un kanarya ağı Kusama’da parachain açık artırmaları başlıyor

Polkadot’un kanarya ağı Kusama’da parachain açık artırmaları başlıyor

Paylaş
Polkadot’un kanarya ağı Kusama’da parachain açık artırmaları başlıyor

Ethereum kurucu ortaklarından olan Gavin Wood, yaratıcısı olduğu Polkadot ekosistemindeki yer satışları için bilgi verdi.

Wood, dün yayınlanan bir blog yazısında projelerin Kusama’da oluşturulmasını güvence altına alacak bir süreç olan ‘Parachain Yer Açık Artırması’nın önümüzdeki haftalarında kullanıma sunulması için bir program yayınladı ve çeşitli önerilerde bulundu. Polkadot’un test platformu gibi işlev gören Kusama, “kanarya ağı” olarak da biliniyor. Polkadot’taki yardımcı zincir (parachain) açık artırmalarının zamanı ise hala belirlenmedi.

Kusama ya da Polkadot üzerinde sistem tam anlamıyla oturduktan sonra bir yardımcı zincir yeri kazanmak oldukça pahalı bir iş. Örnek olarak Polkadot’ta bunu gerçekleştirmek için, ağın kendi token’ı olan DOT’tan 1 milyon adet (şu anda 20 milyon dolardan fazla) gerekiyor. Açık artırmalar 1 hafta sürüyor.

Polkadot ve Kusama’nın kodları ve özellikleri birbirlerine çok benzemesine rağmen ikisi de bağımsız ağlar. Kusama ağı, Polkadot’a göre denemelere ve güncellemelere daha çok izin verir.

Projeler, yer kazanmak için kitle fonlaması da yapabiliyorlar. Bu işlem Kusama’da ‘kitle kiralaması’ mekanizması içinde yapılıyor ve insanlara Kusama’nın kendi token’ı olan KSM’yi kiralama sürecinin sonuna kadar kilitleme hakkı tanınıyor. Katılımcılar bu sayede ödül de kazanabiliyorlar. Öte yandan kullanıcılar, Kraken gibi merkezi borsalar aracılığıyla da parachain açık artırmalarına katılabilecekler.

15 Haziran’da başlaması planlanıyor

Wood’a göre (Kusama konseyinin nihai onayıyla beraber…) ilk Kusama “Parachain Yer Programı”nın 15 Haziran’da gerçekleşmesi planlanıyor. Kazananlar 22 Haziran’da açıklanacak. Art arda beş hafta boyunca açık artırmalar düzenlenecek.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap