PiCoin (PI) Nedir? Pi Coin Dolandırıcılık Token’ı Mı?

PiCoin (PI) Nedir? Pi Coin Dolandırıcılık Token’ı Mı?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: PiCoin (PI) Nedir? Pi Coin Dolandırıcılık Token’ı Mı?

PiCoin’i (PI) duydunuz mu? Kullanıcıların telefonlarında kripto para madenciliği yapmasına olanak tanıyan, henüz piyasaya sürülmemiş bir kripto para birimidir. Bu proje hakkında pek çok şüpheci var çünkü kullanıcılar aslında piyasaya sürülmemiş bir kripto para birimini benimsiyor.

Pi Network (PiCoin/PI) Nedir?

Pi Network, kullanıcıların yerel kripto para birimi PiCoin’i (PI) “mining” izin veren mobil odaklı bir blok zinciridir. Miningi tırnak içine aldık çünkü kullanıcılar aslında kripto para madenciliği yapmıyorlar.

Madencilik uygulaması verilerinizi izler ve ardından reklamverenlere satar. Ayrıca, ekstra kar için uygulamada reklamlar görüntüler.

Madencilik PI, uygulamada oturum açmak, bir düğmeye tıklamak ve cüzdanınıza PI almaktan oluşur.

Bu, herhangi bir hash gücü sağlamadığı için madencilik değildir. Ayrıca, tüm işlemler şirket sunucularında barındırıldığından, merkezi olmayan bile değildir.

Pi Network ile ilgili diğer sorunlarımız, blok zincirinin kaynak kodunun açık kaynak olmaması, merkezi olmayan olmaması ve toplam arzın orijinal teknik incelemede açıklanmamasıdır.

PiCoin’i bir kripto para birimi olarak sınıflandırmayız bile. Daha çok bir video oyunundaki skor gibidir, ancak daha değersiz ve daha az eğlencelidir.

Bu görünüşte saçma sapan projenin hepsinin bir amacı var. Bunu bir sonraki bölümde ele alacağız.

Ulaş Utku Bozdoğan: PiCoin (PI) Nedir? Pi Coin Dolandırıcılık Token’ı Mı? 1

Pi Network’u (PiCoin) Kim Kurdu?

Pi Network, 2017 yılında üç Stanford Doktora adayı tarafından kuruldu. Tüm kurucular, projeye katılımları konusunda inançlı ve halka açık.

Pi Network’un Amacı Nedir?

Pi Network saçma ve aldatıcı görünüyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir kullanıcı cüzdanında PI almak için Pi Network uygulamasındaki bir “Mine PiCoin” düğmesine basar.

Pi Network pazarlama departmanının insanlara söylediğine rağmen bu madencilik değil.

Projenin bu aşamasının amacı iki yönlüdür.

İlk olarak, Pi Network proje için marka bilinirliğini artırmak istiyor. Bu, daha fazla kullanıcı yönlendirenlerin madencilikten daha fazla PI kazanmalarına izin vererek başarıldı.

Uygulama 29 milyonun üzerinde indirildiği için oldukça iyi çalıştı, bu mantıklı çünkü insanlar kolay parayı seviyor. Ve günde bir kez bir uygulamadaki bir düğmeye tıklayarak para “kazanmaktan” daha kolay değildir.

Not: Ana ağ henüz serbest bırakılmadığı için tokenleri satamayacağınız için hiçbir şey kazanmıyorsunuz.

Aşamanın diğer amacı, uygulama kullanıcılarına reklam satarak ve satış için verilerini toplayarak gelir elde etmektir.

Bazı kullanıcılar, tüm bunların ne kadar kötü göründüğünden dolayı Pi Network’ün bir veri madenciliği operasyonu olarak başlatıldığı fikrini aldı.

PiCoin Bir Dolandırıcı mı?

Influencerların yönlendirme bağlantılarını paylaşmaya başlamasından sonra, son birkaç ay içinde PiCoin çok fazla eleştiri aldı. Bariz sorunlar, kullanıcıların hemen hiçbir fayda sağlamadan değerli bilgiler sağlamasıdır.

Yine, kullanıcılar basitçe “Mine PiCoin”e tıklar ve cüzdanlarındaki sayılar artar. Cüzdandaki bu numaralar, Pi Ağı ana ağının sonunda serbest bırakılması sırasında bir tür öncül olarak tahsis edilecektir.

Bununla ilgili sorunumuz, projenin 2017’de başlatılmış olması. Neredeyse beş yıl oldu ve geliştiriciler nihayet ana ağın 2022’nin ikinci yarısında başlayacağını söylüyorlar.

Planlanan bu sürümü çok ciddiye almazdık. Gecikmeler beklemeniz gerekir çünkü yazılım geliştirme endüstrisinde gecikmeler her zaman olur.

PiCoin ile ilgili gördüğümüz bir diğer büyük sorun, projenin başlatılması sırasında büyük olasılıkla ne olacağıdır. Geliştiriciler nihayet maksimum kripto para arzını 100 milyar kripto para olarak belirttiler.

Kullanıcılar madencilik sürecinden o kadar çok para kazanmazlar. Uygulamayı iki yıl kullandıktan sonra 2000 token sahibi olan kullanıcılarla ilgili raporları okuduk.

Bu, kullanıcıların verilerini bir teknoloji şirketine yıllarca sattıkları için oldukça değersiz bir kripto yığınına sahip olacağı anlamına gelir.

Özetlemek gerekirse, PiCoin meşru bir iştir. Bunu bir dolandırıcılık olarak bile sınıflandırmayız çünkü kimse para kaybetmez ve kullanıcılar uygulamayı indirdiklerinde tüm bunları kabul ederler.

Temel olarak, kullanıcılar daha sonra yüksek değerli bir kripto para birimi vaadi için verilerini bir teknoloji şirketine satıyorlar. Talihsiz haber şu ki, kripto para biriminin gelecekte fazla bir değeri olmayacak, bu yüzden kullanıcılar verilerini (ve zamanlarını) çok kötü bir fiyata satıyorlar.

Ulaş Utku Bozdoğan: PiCoin (PI) Nedir? Pi Coin Dolandırıcılık Token’ı Mı? 2

PiCoin İyi Bir Yatırım mı?

Şu anda herhangi bir yerden PiCoin satın almak bile mümkün değil. Kazanmanın tek yolu, Pi Network mobil uygulamasında “madencilik” yapmaktır. Bu durumda madencilik, reklamlar tarafından bombardımana tutulmak ve verilerinizi Pi Ağına satmak anlamına gelir.

Bunu oldukça kötü bir anlaşma olarak görüyoruz çünkü ana ağ başlatıldığında / başlatıldığında PiCoin’in değeri konusunda çok düşüyoruz.

Yine de bazı insanlar bunun harika bir yatırım olduğunu düşünüyor. Uygulamanın yaklaşık 30 milyon indirmesi var.

Bu “kripto para birimini” “mining” edip etmemeye karar vermeden önce ekip ve proje hakkında daha derinlemesine araştırma yapmanızı öneririz. İyi haber şu ki, madencilik birkaç saniyeden fazla sürmüyor, ancak uygulamaya verilerinizin bir kısmını satmalarına izin veren bazı izinler veriyorsunuz.

Son Sözler

Bu, PiCoin hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsar – bu bir kripto para birimi bile değildir ve sektördeki herkesin madenciliği tanımladığı şekilde aslında madencilik yapılabilir değildir. Proje, temel olarak, kullanıcılardan reklamları izlemelerini ve gelecekte belirsiz bir noktada yüksek bir ödeme için kişisel verilerini (büyük olasılıkla reklamcılara satılır) sağlamalarını ister.

Biz, kripto para birimine aşina olan hemen hemen herkesle birlikte, PiCoin’i kaçınılması gereken çok karanlık ve kötü bir proje olarak görüyoruz.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap