Petrolü Sudan Ucuza Satıyorlar

Petrolü Sudan Ucuza Satıyorlar

Paylaş
Petrolü Sudan Ucuza Satıyorlar

Bugün petrolün varil fiyatı 14.19 dolar seviyesine kadar geriledi. Petrol fiyatlarındaki bu düşüşün vadeli işlem sözleşmelerindeki gelişmelerden kaynaklandığı düşünülüyor. Petrol piyasasında mayıs ayı için açılan vadeli sözleşmelerin süresi yarın dolduğu için fiyatlar yeniden düşüşe geçmiş olabilir.

OPEC+ üyeleri geçtiğimiz günlerde günlük petrol üretiminde 9.4 milyon varillik bir kesintiye gitme konusunda anlaştılar. Fakat bu karar petrol piyasasını kurtarmaya yeterli olmadı. Koronavirüs yüzünden Dünya genelindeki petrol tüketimi ciddi ölçüde azaldı. Bir yandan talep azalmış, bir yandan da Suudi Arabistan geçtiğimiz haftalarda petrol üretimini arttırmışken petrol fiyatları düşmeye devam ediyor.

Elde Kalıyor

Kuzey Amerika’daki petrol üreticilerinin durumu bir hayli vahim. Petrolün varilini 2 dolardan satmaya çalışan üreticiler bu fiyatlardan bile alıcı bulamıyorlar.

Petrole duyulan talep azaldığı için kimse elindeki fazla miktarda petrolü satabileceği bir alıcı bulamıyor. Bloomberg’ün aktardığı bilgilere petrol üreticileri artık ürettikleri fazla petrolü elden çıkarabilmek için alıcılara hem petrolü verip hem de üstüne para ödeyebilirler.

ABD’deki petrol üreticilerinin bir kısmı az miktarlarda da olsa petrol üretmeye devam ederken bir kısmı üretimi tamamen durdurma kararı aldı. Birkaç gün önceki verilere göre ABD’deki sondaj tesislerinin hemen hemen %13’ü üretimi durdurdu. Petrol piyasasının ne zaman normale döneceği ise elbette bilinmiyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap