Petrol Fiyatında Düşüş Bekleniyor

Petrol Fiyatında Düşüş Bekleniyor

Paylaş
Petrol Fiyatında Düşüş Bekleniyor

Pazartesi günü yapılması beklenen OPEC toplantısı Rusya ve Suudi Arabistan arasındaki gerginlik yüzünden perşembe gününe ertelendi. Toplantının ertelenmesiyle birlikte varil petrol fiyatlarında sert bir düşüş bekleniyor.

Gerginliğin Sebebi

OPEC üyeleri birkaç yıldır “kısmen” sorunsuz bir şekilde işbirliği yapıyor, anlaşmalara uyum sağlıyorlardı. Ancak Ateş Ulusu’nun saldırmasıyla her şey değişti.

OPEC üyeleri mart ayında düzenlenen o kritik toplantıda günlük petrol üretiminde 1.5 milyon varillik bir kesintiye gitmeyi önerdiler. Suudi Arabistan gibi ülkeler bu kesintiyi destekleyenler arasındaydı. Fakat Rusya daha fazla kesinti yapmak istemediğini belirtti. Ve bu toplantıda uzlaşmaya varılamadı. (Detaylarını buradan okuyabilirsiniz.)

Rusya ve Suudi Arabistan arasında yaşanan bu gerginliğin kızışmasıyla birlikte Suudi Arabistan radikal bir karar aldı. Bu karar petrol üretimini arttırmak, varil petrol fiyatlarını düşürmek ve böylece Rusya’ya bir nevi rest çekmekti. Suudi Arabistan bu plan doğrultusunda günde 12 milyondan fazla varil üretmeye başladı (Detaylarını buradan okuyabilirsiniz).

Bunun nasıl sonuçlandığını biliyoruz. Varil petrol fiyatı 17 yılın en düşük seviyesine düştü. Fakat geçtiğimiz haftanın sonlarına doğru piyasa biraz olsun toparlanmaya başlamıştı.

Tam Düzelmeye Başlamıştı

Vladimir Putin geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan ile yaşadıkları anlaşmazlık hakkında konuşmuş ve Suudi Arabistan’ın petrol üretiminde 10 milyon varillik bir kesintiye gidebileceğini açıklamıştı. Bunun üstüne ABD Başkanı Donald Trump da devreye girdi ve Suudi Arabistan’daki bu kesintinin 15 milyon varile kadar çıkabileceğini söyledi.

Bir yandan Putin bir yandan Trump “Suudi Arabistan üretimi azaltabilir” deyince petrol piyasası canlanmaya başladı. 20 dolara kadar düşen varil petrol fiyatı kısa süre içerisinde 28 dolara kadar yükseldi.

Kaynak: CNBC

Her şey iyi hoş ilerlerken bir de OPEC üyelerinin pazartesi günü bir toplantı düzenlemeleri bekleniyordu. Yani petrol piyasasında her şey gayet yolundaydı. Fakat CNBC’nin haberine göre bu toplantıda bir aksilik çıktı.

Tamam da Niye?

ABD’nin araya girmesiyle birlikte Suudi Arabistan ve Rusya arasında yaşanan bu gerginlik biraz hafiflemeye başlamıştı başlamasına ama cuma günü yapılan açıklamaların ardından gerilim yine arttı.

Vladimir Putin cuma günkü açıklamalarında Suudi Arabistan’ı “üç yıllık anlaşmayı bozmakla” suçladı. Yani petrol piyasasında yaşananlardan Suudi Arabistan’ı sorumlu tuttu. Bunun üstüne Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman açıklama yapıp Putin’in söylediklerinde herhangi bir “doğruluk payı olmadığını” belirtti.

Görünüşe göre iki taraftan gelen bu açıklamaların ardından pazartesi günkü toplantının ertelenmesine karar verildi. Şimdi bu toplantının perşembe günü yapılabileceği konuşuluyor ama ortada henüz kesin bir tarih yok.

Bu toplantının ertelenmesinin petrol piyasası için olumsuz etkileri olabilir. Çünkü piyasanın toparlanmaya başlamasının sebebi iki ülke arasındaki gerilimin azalmasıydı. Fakat toplantının ertelenmesi, varil petrol fiyatında yine bir düşüş yaşanabileceği anlamına geliyor.

Again Capital’ın yöneticisi John Kilduff varil petrol fiyatıyla ilgili şunları söylüyor:

“Perşembe ve cuma günleri piyasaya büyük bir iyimserlik hakimdi. Ama Suudilerle Ruslar arasında yaşanan bu atışmanın ardından piyasa toparlanamayacak gibi duruyor. Muhtemelen yine çökecek.”

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap