Para Aklamak İçin Bitcoin’i Değil, Avustralya’nın En Büyük İkinci Bankasını Kullandılar

Para Aklamak İçin Bitcoin’i Değil, Avustralya’nın En Büyük İkinci Bankasını Kullandılar

Paylaş
Para Aklamak İçin Bitcoin’i Değil, Avustralya’nın En Büyük İkinci Bankasını Kullandılar

Avustralya’nın en büyük ikinci bankası olarak gösterilen Westpac şu anda çok ciddi suçlamalarla karşı karşıya.

Economic Times gibi kaynaklara göre Westpac’in ülkedeki para aklama ve terörizm finansmanıyla mücadele yasalarını toplamda 23 milyon kez ihlal ettiği düşünülüyor.

Dev Suçlama

Geçtiğimiz son birkaç saat içerisinde Wespac ile ilgili epey olumsuz haberler çıktı. Gerek yerel gerek uluslararası kaynaklara göre Westpac toplam değeri 7.5 milyar doları bulan işlemleri olması gerektiği gibi takip etmedi ve bunun sonucunda çoğu yasayı ihlal etti.

Bitcoinist tarafından aktarılan bilgilere göre Westpac CEO’su Brian Hartzer, banka hakkında çıkan bu iddiaları doğruladı ve yaptıklarının bir hata olduğunu kabul etti.

Westpac şu anda yalnızca Avustralya’daki yetkililer tarafından değil Yeni Zelanda Merkez Bankası tarafından da soruşturuluyor. Yeni Zelanda Merkez Bankası, söz konusu işlemlerin Yeni Zelanda’yla bağlantılı olup olmadığını öğrenmeye çalışıyor.

Westpac’in hisseleri yaşanan bu gelişmelerin ardından epey ağır bir darbe aldı. Economic Times tarafından aktarılan bilgilere göre bankanın hisseleri şimdiden yüzde 3.3 oranında değer kaybetti.

Marcustoday analistlerinden Henry Jennings ise Westpac’e bunun üstüne bir de ağır bir para cezası kesileceğini düşünüyor ve şu yorumu yapıyor:

Yasaların 23 milyon kez ihlal edilmiş olması takdir edileceği üzere baya fazla. Westpac’e epey yüklü bir ceza kesilmesi mümkün görünüyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap