Papa’dan Maaş Çağrısı

Papa’dan Maaş Çağrısı

Paylaş
Papa’dan Maaş Çağrısı

Papa Francis, Vatikan aracılığıyla gönderdiği bir mektupta Koronavirüs hakkında önemli açıklamalar yaptı. Koronavirüsten etkilenen işçilere değinen Papa, Dünya’nın dört bir tarafındaki hükümetlere seslendi.

Evrensel Temel Gelir Çağrısı

Dünya genelinde on binlerce dükkan/işletme kapanmışken on milyonlarca insan işini kaybetti. Türkiye’de bu sayının 2 milyonu aştığı tahmin edilirken ABD’de bu sayının 47 milyona kadar çıkabileceği düşünülüyor. Bu arada özellikle Hindistan gibi ülkelerde insanlar “ya Koronavirüsten ya da açlıktan” ölecek duruma geldiler.

İşini, gelirini kaybeden bazı insanlar artık temel gereksinimlerini bile karşılayamayacak hale geldiler. İspanya Hükümeti geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili tarihi bir karar aldı. Hükümet evrensel temel gelir sistemini değerlendirdiğini ve bu sistemi en kısa süre içerisinde uygulamaya koymayı planladığını açıkladı.

Papa’dan Destek

Papa Francis yazdığı yeni bir mektupta bu soruna değindi. Koronavirüs yüzünden işini kaybeden, evde kalması beklenen insanlara seslendi:

“Yıkık dökük evlerde yaşayan hatta evi olmayan insanlar için ‘evde kalmak’ ne kadar zordur!  Özgürlüğünü kaybetmiş, göç etmek zorunda kalmış insanlar için ne zordur!

Koronavirüs yüzünden temel gereksinimini karşılayamayan, hükümetlerin hazırladığı teşvik paketlerinin dışında kalan insanlara seslenen Papa Francis, evrensel temel gelir sistemiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Küreselleşmenin meyvelerinden mahrum bırakıldığınızı biliyorum. Kimilerinin kalbi dünyevi zevkler yüzünden taş olmuşken siz bunlar yüzünden acı çekiyorsunuz. Çoğunuz devlet güvencesi olmadan, günü kurtarmak için yaşıyorsunuz. Sokak satıcıları, kağıt toplayıcıları, küçük çiftçiler, inşaat işçileri, tekstil işçileri ve daha niceleri. Sizler ekonominin en alt katmanında çalışıp da hiçbir düzenli olmayanlarsınız. Ve (Koronavirüs yüzünden uygulanan) karantinalar artık dayanılmaz bir raddeye geldi. Sizin emeklerinizin karşılığını verebilmek için artık evrensel temel gelir fikrini değerlendirme vakti gelmiştir. Böylece her işçiye bir hak verilmiş olur ki bu en ideal, en insani ve Hristiyanlığa en yakışır olandır.”

Papa’ya Destek

Dünya genelindeki birçok isim bu açıklamaların ardından Papa Francis’e yoğun bir destek gösterdi.

Birkaç hafta öncesine kadar ABD’de başkanlık için yarışan Andrew Yang de sosyal medya hesabından Papa Francis’e destek verenler arasındaydı. Yang’in adaylık süresi boyunca odaklandığı en büyük konulardan biri evrensel temel gelir sistemiydi.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap