Pantera Capital: Ülkeler Bitcoin’e geçmeye başlayabilir

Pantera Capital: Ülkeler Bitcoin’e geçmeye başlayabilir

Paylaş
BTC Piyasası: Pantera Capital: Ülkeler Bitcoin’e geçmeye başlayabilir

İçerik

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı kripto paraların önemini bir kez daha ortaya koyarken, dünyada en erken kurulan dijital yatırım firmalarından biri olan Pantera Capital, ülkelerin Bitcoin almaya başlayabileceklerini belirten bir değerlendirme yazısı paylaştı.

Rusya’nın, Ukrayna saldırısından önce biriktirdiği varlıklarına erişimin kesilmesinin birçok ülkeyi merkeziyetsizliğin önemini anlamaya ittiğini belirten Pantera, hem halkların hem de devletlerin kendi rezervlerini elinde tutabilme gücüne sahip olmak için Bitcoin’e geçebileceklerini iddia etti. Pantera’nın “Devlet ve paranın ayrılması” başlığındaki değerlendirme yazısının öne çıkan bölümleri şu şekilde:

“Bu zamana kadar devlet ve paranın ayrılması tamamen teorik bir durumdu ancak artık çok önemli bir konu haline geldi. Hükumetlerin ya da monarşilerin para çıkarmasına çok alışmıştık. Bu konuyu düşünmek zorunda da kalmamıştık ancak bu tür zamanlarda düşünmek zorundayız. Milyonlarca vatandaş ve birçok devlet artık paranın sadece hükumetler tarafından çıkarılması gerektiği konusunda açık bir sebep olduğuna inanmıyor.

‘Hataların maliyetini insanlar ödüyor’

Devlet destekli para milyonlarca insanın hoşuna gidebilir ancak bazı vatandaşlar da hükumetlerinin hatalı politikalarının sonuçlarından etkilenmemek, bunun maliyetini ödememek adına Bitcoin ve diğer kripto para yatırımlarını tercih ederler.

‘Devletsiz paranın üstün olduğu görülecek’

Milyonalrca insan, devletsiz paranın kağıt paradan daha üstün olduğunun farkına varacak. Bu parayı kendi hükumetleri ya da başka hğkumetler kontrol etsin, kağıt paranın değersizliği ortaya çıkacak. Bitcoin doğal tasarımı gereği devletsizdir. Bitcoin’in kullanım alanı, ona en çok ihtiyacınız olduğu zamanda görünür.

‘Blok zinciri hayat kurtarmaya yardım ediyor’

Ukrayna hükumetine ve diğer sivil toplum kuruluşlarına başta Bitcoin, Ethereum ve USDT olarak gönderilen kripto para yardımları 50 milyon doları aştı. İşte kripto paranın güzelliği de burada yatıyor.Anlık ve sınır ötesi yapılabilen ödemeler ve ödenen çok küçük miktardaki işlem ücretleri sayesinde bağışlar kritik malzemelerin alınmasına yardımcı oluyor. Blok zinciri hayat kurtarmaya yardım ediyor.

‘Rusya’nın 630 milyar dolara erişimi kesildi’

Rusya’nın, Ukrayna’yı işgalinden önce biriktirdiği 630 milyar dolarlık yabancı rezervlerinin çoğuyla olan bağlantısı kesildi. Şubat’ın ortasından bu yana Ruble dolar karşısında %23 düştü. Bu enflasyona yol açtı ve Rusya Merkez Bankası da faiz oranlarını %8’den %20’ye çıakrmak zorunda kaldı. Bu da aslında emlak piyasasının çökmesine yol açacaktır. Buna benzer olarak hisse senetleri piyasası da çöktü. Yılbaşından bu yana Sberbank %99.7, Gazprom %94, Lukoil %99 ve Polyus %96 değer kaybettiler. Rus vatandaşları her geçen gün, liderlerinin kararlarından ötürü finansal anlamda daha kötü duruma düşüyor.

‘Ülkeler Bitcoin’e geçmeye başlayabilir’

Rusya son yıllarda elindeki ABD doları miktarını azaltıyordu. Ancak buradan diğer merkezi kontrollü olan para birimlerine geçiyordu. Ülkeler ise yakın zmaan içinde yabancı/bulut rezervler için Bitcoin’e geçmeye başlayabilirler. Kendi rezervlerini elinde bulundurabilme gücü, birçok ülke ve milyonlarca vatandaş için çekici hale gelmeye başlayacaktır. Vatandaşlar paralarını, yöneticilerinin ya da diktatörlerinin aldığı kararlardan korumak isteyeceklerdir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap