Pakistan Devlet Bankası Kripto Paraların Yasaklanmasını Tavsiye Etti

Pakistan Devlet Bankası Kripto Paraların Yasaklanmasını Tavsiye Etti

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Pakistan Devlet Bankası Kripto Paraların Yasaklanmasını Tavsiye Etti

Pakistan’da Sindh Yüksek Mahkemesi’nin kripto paraların yasal durumuna ilişkin Pakistan Merkez Bankası bünyesinde oluşturulmasına karar verdiği komite, kripto paraların ve diğer ilgili işlemlerin yasaklanması tavsiyesinde bulundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Pakistan yerel basınındaki haberlere göre Pakistan Devlet Bankası ülkede tüm kripto paraların kullanımına tamamen yasak getirmeyi tavsiye etti. Çin’in izinde giden ülke, aynı zamanda Pakistan finans otoritesinin Binance borsasına karşı bir soruşturma başlattığını duyurdu.

Haber, Çinli blockchain gazetecisi Colin Wu tarafından Twitter’da paylaşıldı.

Pakistan Devlet Bankası’ndan Kripto Paralara Ters Hamle

Ulaş Utku Bozdoğan: Pakistan Devlet Bankası Kripto Paraların Yasaklanmasını Tavsiye Etti 1

Samaa TV’nin haberinde, Pakistan Devlet Bankası ve ülkenin federal hükümetinin kripto para kullanımını yasa dışı ilan etme kararı aldığı belirtiliyor. Makalede, Sindh Yüksek Mahkemesi (SHC) tarafından 12 Aralık’ta sunulan bir rapor yer alıyor.

Mahkeme, kripto para birimi davasıyla ilgili duruşmaları yürütüyor. Şimdi ülkenin merkez bankası mahkemeyi hem kripto paraları yasaklamaya hem de bölgede faaliyet gösteren kripto para borsalarını cezalandırmaya çağırdı.

Şimdiye kadar, Pakistan’da kripto ticareti faaliyetlerini düzenleyen mevzuat eksikliği nedeniyle, kripto ve dijital varlıkların durumunun ne olacağı belli değildi.

Pakistan mahkemesi kriptonun yasal durumunu belirleyecek bir rapor istedi; Bunun için özel bir komite kuruldu.

Rapor yayımlandı ve 12 Aralık’ta mahkemeye sunuldu. Tüm kripto varlıklarının yasa dışı olduğunu ve ticaretten men edilmesi gerektiği bildirildi. Yasağın nedenlerinden biri olarak kripto paranın kara para aklama ve terör eylemlerini finanse etmek için kullanılabilmesi gerekçe gösterildi.

Yasağın uygulanması için daha sonra yasal bir çerçeve oluşturulacak.

Pakistan’dan Binance’e Soruşturma

Ulaş Utku Bozdoğan: Pakistan Devlet Bankası Kripto Paraların Yasaklanmasını Tavsiye Etti 2

Raporda ayrıca Pakistan’da Federal Soruşturma Ajansı (FIA) tarafından yürütülen Binance ve OctaFx kripto borsalarına karşı devam eden soruşturmadan da bahsedildi ve daha fazla ayrıntı verilmedi.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap