OpenSea Davası New York Bölge Mahkemesinde Başladı

OpenSea Davası New York Bölge Mahkemesinde Başladı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: OpenSea Davası New York Bölge Mahkemesinde Başladı

New York Bölge Mahkemesi, eski OpenSea Yöneticisi Nate Chastain aleyhindeki davanın birinci duruşmasını 24 Nisan’da gerçekleştirdi.

İçeriden aldığı bilgiyle NFT ticaretinde sahtekarlık yapmakla suçlanan Nate Chastain hakkındaki argümanlar, 31 Mayıs 2022 tarihinde ABD Manhattan Savcılığı tarafından sunuldu. Chastain bu kapsamda, telefon dolandırıcılığı ve kara para aklama olmak üzere iki farklı kabahat ile itham ediliyor.

Moustakis: Emsal Teşkil Edebilir

ABD Manhattan Savcılığı tarafından hazırlanan rapor, NFT The Brawl 2 hadisesi üzere çeşitli suistimal örneklerine değiniyor.

Rapor, Chastain’in anonim hesaplar aracılığıyla satın aldığı NFT’leri, OpenSea’de satışa sunulmadan dakikalar evvel aldığını ve birkaç saat içinde yüzde 100 kartla sattığını sav ediyor.

Chastain’in savunucuları Ekim 2022’de, içeriden bilgi ticareti suçlamalarından aklanması için dilekçe verdiler fakat bu teşebbüs başarısız oldu. O sırada Chastain, argüman edilen suçlamaları tanımlamak için içeriden bilgi ticareti sözünü kullanmanın kışkırtıcı olduğunu söyledi. Chastain, bu tabirin sırf menkul değerler için geçerli olduğunu savundu.

Chastain’in suçlamalarından evvel içeriden bilgi ticareti terimi kripto para üniteleri yahut NFT’ler ile ilgili kullanılmadığından, duruşmanın sonucu NFT’lerin yasal sınıflandırması üzerinde büyük bir tesire sahip olabilir.

Eski SEC çalışanı Philip Moustakis, Reuters’a yaptığı açıklamada: “Bu dava devam ederse, içeriden bilgi ticareti teorisinin rastgele bir varlık sınıfına uygulanabileceğine dair emsal teşkil edecek” tabirlerini kullandı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap