Onlarca Petrol Tankeri Demir Attı

Onlarca Petrol Tankeri Demir Attı

Paylaş
Onlarca Petrol Tankeri Demir Attı

Onlarca petrol tankeri, taşınan petrol varillerini götürecek herhangi bir yer olmadığı için Kuzey Amerika sahillerinde demir atmış bekliyor.

Kpler SAS verilerine göre onlarca petrol tankeri ABD’nin batı sahillerine demir atmış durumda. Bu tankerlerde 20 milyon varil ham petrol tutuluyor. Bu da Türkiye’nin neredeyse 20 günlük ham petrol tüketimini karşılayacak kadar petrolün boş boş durduğu anlamına geliyor.

Götürecek Yer Yok

Petrol fiyatları düşmeye devam ederken üreticiler bu petrolü alacak birini bulamıyorlar. İşin kötü yanı üreticiler ellerindeki bu petrolü nereye götüreceklerini de bilmiyorlar. Çünkü birçok petrol tankeri ve depo zaten dolmuş durumda.

Elindeki petrolü depolayacak bir yer bulamayan üreticiler bu petrolün bir kısmını tankerlerde tutuyorlar. Bu tankerler ABD’nin batı sahillerine demir atmış bir şekilde bekliyorlar. Bloomberg’ün haberine göre bu tankerlerden bazıları neredeyse 7 gündür demir atmış vaziyette bekliyor.

ABD’nin batı sahillerinde 20 milyon varil petrol yüzüyor.

Depolama Sorunu

Birçok hükümet insanlara Koronavirüs yüzünden sokağa çıkmamayı ve evde kalmayı öneriyor. Bu yüzden Dünya genelindeki petrol tüketimi ciddi ölçüde azalmış durumda.

Eğer Koronavirüs kısa süre içerisinde kontrol altına alınamaz ve petrol üreticileri üretimlerini mevcut şartlara göre ayarlayamazlarsa petrol piyasasını daha sert günler bekliyor olabilir. Petrolün mayıs ayı için olan vadeli fiyatı zaten geçtiğimiz günlerde eksiye düşmüştü. Petrol piyasasındaki bu saklama sorunu giderilemezse haziran ayındaki vadeliler de değer kaybetmeye devam edecek.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap