Oklahoma, Devlet Destekli ve Blockchain Tabanlı Finans Kurumu Geliştirebilir

Oklahoma, Devlet Destekli ve Blockchain Tabanlı Finans Kurumu Geliştirebilir

Paylaş
Oklahoma, Devlet Destekli ve Blockchain Tabanlı Finans Kurumu Geliştirebilir

ABD Oklahoma eyaletinde bir milletvekili, devletin imtiyazının olacağı bir finans kurumu oluşturmayı teklif etti. Eğer bu teklif onaylanırsa bahsi geçen yeni kurum, “eyaletteki devlet kurumları tarafından kullanılan dijital para için merkezi mevduat” görevi görecek…

Devlet Destekli Yapı

Devlet senatörü Nathan Dahm tarafından tavsiye edilen bu yeni kurum, kripto para birimleri ve Blockchain ile ilgili çalışmalar için devlet destekli bir altyapı sağlamaya yardımcı olmayı amaçlıyor. LegiScan aracılığıyla yayınlanan kamu kayıtlarına göre, teklif edilen tasarının giriş tarihi 3 Şubat. Bunun yanında bahsi geçen tasarının henüz ilk aşamada olduğu da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Öte yandan önerilen tasarıda, “Bu yeni finans kurumu Blockchain teknolojisi ve yenilikleri ile tam olarak desteklenecek. Yeni finans kurumu, müşteri tanımlama, kara para aklama ve faydalı mülkiyet unsurları konusunda en yüksek uzmanlığa sahip olacak.” ifadeleri kullanılıyor ve açıklamalar şu şekilde devam ediyor:

Yeni finans kurumu, tüketicileri koruyan mevcut bankacılık ve finans kurumu düzenlemelerine sorunsuz bir şekilde entegre olacak şekilde tasarlanırken, yeni finans ürünleri, veri aktarımı ve kayıt tutma için inovasyonu ve teknolojik ilerlemeleri kısıtlayan düzenlemeleri sınırlandıracak şekilde tasarlanacak.

Eğer Tasarı Onaylanırsa…

Dahm’ın önerdiği finans kurumu onaylansa bile bir gecede tüm düzenlemeler yapılamaz. Aksine, Oklahoma Devlet Bankacılığı Departmanına ve Ticaret Departmanına “planları koordine etmek ve geliştirmek, Yasama Meclisine tavsiyelerde bulunmak ve lansman için gereklilikler ve bir strateji oluşturmak” için yetki verilecek ve bu zaman alacak. Dolayısıyla yapılan açıklamalara göre tasarı ile ilgili rapor için 1 Temmuz 2021’e kadar tarih verildi.

Öte yandan Amerika’da çeşitli eyaletler olumlu ya da olumsuz şekilde kripto para ve Blockchain ile ilgili adımlar atıyor. Örneğin, bundan iki yıl önce Arizona Bitcoin’i kabul etmeye hazırlandığını ifade etmişti…

Kaynak: The Block

Kaynak: Coin Türk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap