Nvidia finansal raporu açıklandı: Kripto madenciliği çipi gelirinde değerli düşüş  

Nvidia finansal raporu açıklandı: Kripto madenciliği çipi gelirinde değerli düşüş  

Paylaş
BTC Piyasası: Nvidia finansal raporu açıklandı: Kripto madenciliği çipi gelirinde değerli düşüş  

Investing.com – Nvidia, 4. çeyrek ve 2022 mali yılı için finansal raporunu yayımladı. Şirketin mali tablolarına göre oyun sektöründe dördüncü çeyrek geliri, bir önceki yıla göre %37 artarak 3,42 milyar dolara ulaştı. Bir önceki çeyreğe göre ise %6 oranında bir artış gerçekleşti. Buna göre bu sektör kaleminde mali yıl geliri de %61 artarak 12,46 milyar dolara yükseldi.

Nvidia, veri merkezi segmentinde de güçlü kazançlar elde ederken yüzde 58 artışla 10,61 milyar dolar gelir elde edildi. Profesyonel görselleştirme segmentindeki geliri ise önceki yıla göre yüzde 109 ve önceki çeyreğe göre yüzde 11 olmak üzere 643 milyon dolar olarak önemli bir artış kaydetti. Buna göre bu segmentte de 2,1 milyar dolarlık bir yıllık gelir elde edildi.

Kripto madenciliği işlemcilerinde %77 oranında gelir düşüşü gerçekleşti

Diğer yandan kripto para madenciliğinde kullanılan çip üretimi de gerçekleştiren Nvidia’nın kripto madenciliği işlemcilerinden kaynaklı geliri 105 milyon dolardan 24 milyon dolara kadar düştü. Bu düşüşe gerekçe olarak Mayıs 2021’de Nvidia’nın tüm GPU’larında, kripto madenciliği için kullanılmalarını önleyen bir yazılımın yüklemesi görülebilir. Buna ikame olarak ise Nvidia, piyasaya kripto para madencilerine özel madencilik işlemcileri sundu.

Kripto topluluğunda bazı kesimler, piyasanın iş ispatı (Proof of Work-PoW) yerine hisse ispatı (Proof of Stake-PoS) konsensüsüne doğru geçişi hızlandırma niyetinin, bu tür işlemcilere olan talebi düşürdüğünü öne sürüyor. Bununla birlikte, NFT’lerin basılması, bu işlemcilere olan talebi artırabilir.

Intel (NASDAQ:INTC), yeni çipiyle kripto para madencilik sektörüne giriyor

Yeni çipiyle kripto para madenciliği sektörüne de adım atmaya karar veren Intel, yeni geliştirdiği madencilik çipinin mevcut pazarda kullanılan standart SHA-256 çiplerinden 1.000 kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Yeni çipin bu ay gerçekleşmesi beklenen “The International Solid State Circuit” konferansında (ISSCC) tanıtılması planlanıyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap