NFT Token İncelemesi: İşte Haftanın Kıymetli Haberleri!

NFT Token İncelemesi: İşte Haftanın Kıymetli Haberleri!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: NFT Token İncelemesi: İşte Haftanın Kıymetli Haberleri!

NFT token projeleri bu hafta bir ölçüde sakinleşirken, piyasada hala çok fazla aktivite var. Yeni müzik özellikleri bir sıçrama yapıyor. SEC, NFT token pazarının bazı alanlarını araştırıyor. NFT token topluluğunda, OpenSea’nin kullanıcılar için coğrafi olarak kısıtlanmış erişime ilişkin merkezileştirilmiş karar verme süreci hakkında çok sayıda tartışma var. Kriptokoin.com olarak sizler için derledik.

Ulaş Utku Bozdoğan: NFT Token İncelemesi: İşte Haftanın Kıymetli Haberleri! 1

Bu haftanın NFT token baberleri

SEC, NFT token pazarını inceliyor. Bu hafta başlarında yayınlanan raporlara göre, SEC gözlerini NFT pazarına dikiyor. SEC, NFT pazarlarını ve yaratıcılarını araştırıyor ve NFT geliştiricilerinin ve pazar yerlerinin menkul kıymet düzenlemelerini ihlal edip etmediğini araştırmak istiyor. Düzenleyicinin ana amacı, belirli NFT tokenlerinin geleneksel menkul kıymetler gibi para toplamak için kullanılıp kullanılmadığını araştırmak. NFT son aylarda biraz soğudu, ancak ünlülerin katılımı da dahil olmak üzere artan NFT dolandırıcılığı ve hileleri hakkında çok sayıda eleştiri var. Bu muhtemelen SEC’in radarını giriyor. Alanda bazı düzenlemelerin muhtemelen bir zorunluluk olduğunu iddia etmek kolay olsa da, bir düzenleme NFT pazarı için kısa vadede taşıması zor bir ağırlık olacaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: NFT Token İncelemesi: İşte Haftanın Kıymetli Haberleri! 2

Müzik dünyasının aktörleri Billboard ve Universal Music Group (UMG), ChartStars oluşturmak için bir araya geliyor. ChartStars sanatçı odaklı dijital sanatı alacak bir Flow blockchain tabanlı NFT projesi. Billboard’a göre ChartStars NFT’leri, “müzik videolarından ve albüm fotoğraflarından kısa görsel klipler de dahil olmak üzere, resmi olarak lisanslı sanat ve yaratıcılığa” sahip olacak. Projenin, oyunlaştırma yönlerinin yanı sıra zorluklar, lider tabloları ve Billboard canlı etkinliklerine benzersiz erişimi içermesi bekleniyor.

Venezuela ve İran’daki OpenSea kullanıcıları engellendi

Bu haftaki NFT sohbetindeki sıcak konulardan biri, OpenSea’nin İran ve Venezuela merkezli IP adreslerine sahip kullanıcılara erişimi kısıtlamak için yaptığı son hamle etrafında toplandı. Bir OpenSea temsilcisi yaptığı açıklamada, platformun “Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırım listesindeki bireylerin ve alanların OpenSea’de NFT satın alma, satma veya transfer etme dahil hizmetlerimize erişmesini yasakladığını” söyledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: NFT Token İncelemesi: İşte Haftanın Kıymetli Haberleri! 3

OpenSea‘nin ilk günden beri kripto-yerel kullanıcılardan gelen eleştirisi, platformun merkezileşme derecesi olmuştur ve önde gelen NFT pazarı, kullanıcıları için KYC uygulamamış olsa da, daha yüksek derecede bir merkezileşme göstermiştir. Tüm NFT’lerin büyük resminde pazarın büyüklüğü ve ayrıca SEC gibi kuruluşların yukarıda belirtilen düzenleyici baskısı göz önüne alındığında, OpenSea’nin bir kaya ile sert bir yer arasında kalmasının ilginç bir örneği.

Pixelmon “haftanın memesi” oluyor

NFT topluluğunun bir “haftanın memesi” ödülü sahibi olması durumunda, bu haftanın liderini kesin olarak seçebiliriz. Pixelmon, açık dünya RPG konsepti için 70 milyon dolarlık büyük bir bağış toplayan oyunlaştırılmış bir NFT projesiydi. Bu tür bir bağış toplama, Pixelmon’u günümüzün en iyi video oyunu geliştirme ekiplerinin bazılarıyla karşılaştırılabilecek finansal tahsisatla tam olarak aynı hizaya getirdi. Ancak ilk açıklama çok hayal kırıklığı yarattı, projeden gelişebilecek potansiyel scam veya dolandırıcılık hakkında birçok uyarı var.

Ulaş Utku Bozdoğan: NFT Token İncelemesi: İşte Haftanın Kıymetli Haberleri! 4

Shiba Inu, ilk moda NFT’lerine bakıyor. Shiba Inu, en bilinen meme tokeni, pompa makinesi vb. olmakla ilgilenmiyor. Bu hafta Shiba, fiziksel bir moda işbirliğinin yanı sıra 10K NFT sürümü için İtalyan merkezli moda tasarımcısı John Richmond ile birlikte çalıştı. İkili, İtalya moda haftasının son gününde ortaklıklarını duyurdu. Benzersiz ortaklıklar ve beklenmedik işbirlikleri, alışılmışın dışında kripto para birimi için haber tellerini vurmaya devam ediyor. Son haftalarda, kriptonun ilk ve tek SHIB temalı restoran olarak adlandırılan İtalyan restoranı Welly’s ile ortaklığı, Shiba hayranlarını biraz hayal kırıklığına uğrattı.

ABD’de bir NFT token haberi

ABD’ de sağlık sektörünün önde gelen firmalarından CVS, NFT ve metaverse ile ilgili girişimlerde bulunuyor. Alınan bilgilere göre başvuru ticari marka ile ilgili. CVS yönetiminden konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre “Alanında lider bir sağlık şirketi olarak, tüketicilerin ihtiyaçlarını istedikleri zaman ve yerde karşılamak için sürekli olarak hizmetlerimizi geliştirme amacındayız” deniyor. Alınan bilgilere göre ABD sağlık devi CVS sanal sağlık hizmetleri verme yolunda yakın zamanda önemli açılılar yapma peşinde görünüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: NFT Token İncelemesi: İşte Haftanın Kıymetli Haberleri! 5

Tatlıcı metaverse’de şube açtı. Geçtiğimiz dönemde künefe, kadayıf gibi tatlı türlerini NFT’ye dönüştürmesi ile adını duyuran tatlıcı şimdi de metaversede şube aştı. Beyzade Künefe rtağı Mahmut Saman konu ile ilgilie olarak yaptığı açıklamada şöyle diyor:

Dijital trendi çok yakından takip eden bir firmayız. Yakın zamanda baklava, künefe gibi tatlılarımızın NFT’lerini OpenSea’da satışa çıkarmıştık. Bu işlerimiz müşterilerimizin dikkatini ve ilgisi çekti. Şimdi de Karaköy’de açacağımız yeni şubenin ilk versiyonunu metaversedeki ayını konumunda hizmete geçirdik. Müşteriler sanal olarak tatlı çeşitlerimizi görme imkanına sahipler. Müşterilerimiz platformda künefe çeşitlerinin sergilendiği sanal bir sergi koleksiyonunu gezebilecek, hatta künefe ve diğer tatlı alışverişlerini bile bu sanal şubeden yapabilecek.

Ulaş Utku Bozdoğan: NFT Token İncelemesi: İşte Haftanın Kıymetli Haberleri! 6

Beyzbol kartı rekor fiyatla satıldı

Mickey Mantle Beyzbol Kartı, ünlü NFT pazar yeri OpenSea’de 471.000 dolara gibi rekor bir rakama satıldı. Ünlü ABD’li beyzbol oyuncusu Mickey Mantle’ın 1952 tarihli beyzbol kartının NFT versiyonu, 471.000 dolarlık fiyatıyla gelmiş geçmiş en pahalı spor NFT’lerinden birisi olarak satıldı. Söz konusu beyzbol kartının NFT’si olan “Topps Timeless Series”in ilk baskısı, popüler NFT Pazar yeri OpenSea açık artırmasında 175 ETH’ye (yaklaşık 471.000 dolara) satıldı. Konu hakkında konuşan Mantle’nin oğlu beyzbol dünyasında babasının etkisin görmekten ve bunun dijital teknolojiler aracılığı ile ortaya konmasından son derece mutlu olduğunu söylüyor.

Kaynak:  Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap