NFT Balonu Patladı: Yine Düşünme Vakti mı?

NFT Balonu Patladı: Yine Düşünme Vakti mı?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: NFT Balonu Patladı: Yine Düşünme Vakti mı?

Spekülatif NFT piyasası muhtemelen şimdiye kadarki en berbat durumda. Neredeyse hiçbir trader faal olarak piyasaya katılmıyor. Pekala, NFT’nin kâr gayeli ticaret periyodu sona mı erdi? Web3 topluluğunun ve şirketlerinin dijital koleksiyonlara bakış açısını değiştirmesi mi gerekiyor?   Non-fungible tokenlar (NFT’ler) için işler hiç bu kadar berbat görünmemişti. En azından alım ve satım ölçülerini göze aldığınızda. İşte dikkat çeken veriler…

NFT piyasası geçen yıla nazaran büyük ölçüde düştü

Dune’un bilgilerine nazaran, son yedi gün içinde sadece 190 eşsiz ETH cüzdanı bir NFT satın aldı yahut sattı. Neredeyse bir yıl evvel bu sayı, 181.000’den fazla eşsiz ETH cüzdanı civarındaydı.  Kümülatif süreç gören NFT hacimleri Haziran 2022’nin başından bu yana esasen yatay seyrediyor. Bu da piyasanın boşalmasını yansıtıyor. Traderların buharlaşmasıyla birlikte, “blue chip” NFT sahipleri artık konumlarından çıkmak için çaba ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: NFT Balonu Patladı: Yine Düşünme Vakti mı? 1

Genel olarak, en makûs baş ağrılarını yaşayanlar, çok az yahut hiç yararı olmayan profil fotoğraflarına (PFP) sahip olanlar. Bu fotoğraflar, Paris Hilton’un Jimmy Fallon’a çıkıp Bored Apes karşılaştırmasının akabinde piyasa bir anda tepe yaptı. O vakitten beri her şey yokuş aşağı gidiyor. Tekrar de yöneticiler spekülatif, üretken PFP’lerden uzaklaşıp öbür teknolojilerin sağlayamadığını sağlayan token’lara yanlışsız bir geçişte umut görüyor. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere bu yıl Ticketmaster, aktiflikleri için NFT’lerle uğraştı. NFT biletleme alternatifleri hala milyonlarca fon topluyor.

Kriptoya yapılan VC yatırımları düştü

NFT’lerin oyunlara yahut dijital kimliğe uygulanması uzun vakittir teknoloji için bir büyüme alanı olarak görülmekte. Lakin, büyük ölçekli, spekülatif NFT ticaretinin parlak günlerinin sona erdiği konusunda bir fikir birliği oluşuyor. Uzun vadede düşüşte görünen yalnızca NFT’ler değil. Galaxy Digital tarafından hazırlanan yeni bir rapora nazaran, para Web3’ten yapay zekaya (AI) hakikat kayıyor. Bu nedenle kriptoya yapılan VC yatırımı beşinci çeyrekte de düştü. Curio Research’ün baş oyun dizayncısı Modeo Cheng, NFT’lerin oyunlarda kullanılabilir olduklarında kendi nişlerini bulacaklarına inanıyor. Cheng, şunları söyledi:

Şu anda, NFT’lerin büyük bir kısmı öncelikle spekülasyon için kullanılıyor. Birçoğunun varlığını sürdürmesi pek mümkün değil. Lakin, on-chain etkileşimleri teşvik eden pratik kripto uygulamalarının kıymetlerini kıymetli ölçüde artırabileceği bir gelecek öngörüyorum.

Ulaş Utku Bozdoğan: NFT Balonu Patladı: Yine Düşünme Vakti mı? 2

Kripto paralar sağlıklı bir dönemde

Bir Web3 stüdyosu ve danışmanlık firması olan BDE Ventures’ın CEO’su ve kurucusu Brian D. Evans, çöküşün başka kriptolar için nispi bir sıhhat periyodunda gerçekleşmesine şaşırıyor. “Bitcoin, Ethereum, Solana gibileri yükselirken, NFT’ler aykırı istikamette ilerliyor” diye gözlemledi. Öteki birçok gözlemcinin tersine Evans, PFP projelerinin düşüşte olduğuna lakin bitmediğine inanıyor. Evans, PFP NFT’lerinin geçmişte kaldığına inanmadığını açıkça belirtti. Evans, şunları söyledi:

Muhtemelen gerçekleşecek olan şey, ‘fungible’ coinler yükselmeye devam ettikçe, insanların kâr elde edecekleri ve daha sonra bu taze sermayeyi risk eğrisi boyunca geri dönüştürecekleridir. Bu da muhtemelen ileride yeni ve sağlam PFP projelerine daha fazla para akması manasına gelecektir. Lakin bu bir gecede gerçekleşmeyecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap