New York’taki Dükkanlara Nakit Para Zorunluluğu

New York’taki Dükkanlara Nakit Para Zorunluluğu

Paylaş
New York’taki Dükkanlara Nakit Para Zorunluluğu

New York’taki politikacılar eyalet genelindeki dükkan ve mağazalarla ilgili yeni bir karar alabilirler. New York’ta oylamaya sunulan yeni tasarıda müşterilerden nakit para ile ödeme kabul etmeyen dükkanlara para cezası kesilmesi öneriliyor.

Nakit Şartı

ABD Merkez Bankası birkaç yıl önce vatandaşların tercih ettikleri ödeme yöntemleriyle ilgili bir anket yaptı. Bu anket gösterdi ki 2012’de yapılan ödeme işlemlerinin yüzde 40’ı nakit parayla gerçekleşirken bu sayı 2015’te yüzde 32’ye düşmüştü. Bu, ABD’deki nakit para kullanımının yıllar içerisinde ciddi oranda azaldığını gösteriyor.

Bunun yalnızca ABD için değil diğer ülkeler için de geçerli olduğu söylenebilir. Özellikle Finlandiya, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerdeki insanlar artık dükkan ve mağazalarda alışveriş yaparken eskisine kıyasla çok daha nadir nakit para kullanıyorlar.

Nakit para kullanan insanların sayısı azaldıkça geçtiğimiz son birkaç yıl içerisinde nakit para ile ödeme kabul etmeyen dükkanlar görülmeye başladı. New York Times’ın aktardığı bilgilere göre özellikle New York’ta nakit para kullanmayan dükkanların sayısında kayda değer bir artış söz konusu. Bu dükkanların nakit para kabul etmemelerinin sebebi aslında gayet basit. Müşteriler nakit para ile değil de elektronik bir şekilde ödeme yaptıklarında ödeme işlemleri çok daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanabiliyor.

Seçim Özgürlüğü

New York’taki politikacılar, müşterilerden nakit para ile ödeme kabul etmeyen dükkanların bu kararını pek doğru bulmuyorlar. Bu yüzden eyalet yetkilileri geçtiğimiz yıl içerisinde bu dükkanlarla ilgili bir yasa tasarısı hazırladılar. Bu tasarı geçtiğimiz günlerde Belediye Meclisi’nde 43’e 3’lük bir oylamayla kabul edildi.

Bu tasarıda önerilen şey, nakit para kabul etmemek gibi bir politika izleyen dükkanlara para cezası kesmek. Eğer bir dükkan, nakit para ile ödeme almıyorsa ilk ihlalde bin dolar, ondan sonraki her ihlalinde bin 500 dolar para cezası ödeyecek.

Günlük yaşantısında nakit para kullanmayan insanların sayısı hızla artıyor. İnsanlar artık sık sık mobil cihazlarını ya da banka/kredi kartlarını kullanıyorlar. Ancak New York’taki politikacılara göre dükkanların insanları kasıtlı olarak elektronik ödeme yöntemlerine itmesi doğru değil. New York Belediye Meclis Üyesi Ritchie Torres konu hakkında şu yorumu yapıyor:

Tüketicinin nakit parayla ödeme yapıp yapmayacağına kendisinin karar vermesi lazım. Dijital ekonominin fazla ileri gitmesini önlemeye çalışıyoruz.

Bu yasa tasarısının en büyük destekçisi olan Ritchie Torres’e göre insanlar yedikleri yemeğin, içtikleri kahvenin parasını nakit olarak ödeyebilmeliler. Torres’in bu tasarıyı savunuyor olmasının başlıca sebebi New York’taki her vatandaşın bankacılık hizmetinden yararlanamıyor olması. Torres’e göre kredi notu düşük olan veya banka/kredi kartı alamayan insanlar, nakit para kabul etmeyen bu dükkanlarda alışveriş yapamıyorlar:

New York’un esnafları artık nakit parayı reddederek bankacılık hizmeti alamayan insanlara karşı ayrımcılık yapma hakkına sahip olmayacaklar.

USAToday tarafından aktarılan bilgilere göre New York sınırları içerisinde hanelerin neredeyse dörtte biri ya hiç ya da yeterli düzeyde bankacılık hizmeti alamıyor.

Bankalara Alternatif

New York’taki politikacılar yeterli düzeyde bankacılık hizmeti alamayan vatandaşlara dikkat çekerken kripto paralar tam olarak da bu gibi sorunlara bir çözüm sunuyorlar.

İnsanlar kripto paralar sayesinde hem nakit para kullanmak zorunda kalmadan kolay ve hızlı bir şekilde ödeme yapabiliyor hem de bunu yaparken bir bankaya ihtiyaç duymuyorlar.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap